Dolar
6.8657
0.0655%
Euro
7.7738
0.1636%
Altın
1805.6
0.3903%
Borsa
116690.69
1.6393%
G. Altın
398.441
0.3733%
Bitcoin
63796.42
0.2391%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C
  Umut Oran'ın Ekmeleddin İhsanoğlu için çekinceleri var

  Umut Oran'ın Ekmeleddin İhsanoğlu için çekinceleri var

  CHP İstanbul Milletvekili Oran, CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı İhsanoğlu'na şartlı destek vereceğini açıkladı.
  • 27.06.2014 - 13:30
  Umut Oran'ın Ekmeleddin İhsanoğlu için çekinceleri var

  17 Aralık sürecinde "Başbakan ülkeyi terk edecek" söylemleriyle öne çıkan Umut Oran, yerel seçimin kaybedenleri arasına girdi. Ayrınca Oran, Kılıçdarıoğlu'nun değişikliğe gittiği MYK'da yer almadı. Kısa süre öncesine kadar Kılıçdaroğlu'nun arkasındaki ekipte olan İstanbul Milletvekili, Ekmeleddin İhsanoğlu ismini televizyondan duyanlar arasına yer aldı. 

  Oran, parti bütünlüğünü bozmamak ve Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli bir süreç öncesinde kamuoyunda tartışmaya yol açmamak adına çatı adayı için imza verdiğini bildirdi.

  ŞERH KOYDU

  Oran, verdiği imza için koyduğu rezerv ve çekincelerini bir dilekçeyle CHP Grup Başkanlığı’na iletti.

  Umut Oran'ın Ekmeleddin İhsanoğlu için çekinceleri var #1

  ''ÇOK TARİHİ BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ''

  "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili çok tarihi bir dönemden geçiyoruz. Bu tarihi sürecin CHP içi ve dışında da önemli etkileri olmaktadır, olacaktır. ‘Çatı Adayı’ kararı ve ortaya çıkan ismin belirlenmesi yöntemine ilişkin eleştirilerimi Parti Meclisi toplantısında dile getirdim" diyen Oran, parti içinde ve kamuoyunda tartışma yaratmamak adına, adaylık için her iki partiden de 20’şer milletvekilinin imzasının yeterli görülmesi önerisinde bulunduğunu, ancak bu yönde adım atılmadığını belirtti.  

  ÇATI ADAY İÇİME SİNMİYOR

  Konuyla ilgili görüşlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da anlattığını ifade eden Oran, şunları kaydetti: 

  "Bu saatten sonra belirlenen çatı adayının isminin değişmeyeceği görülmektedir. MHP ile varılan 'büyük uzlaşının' bozulmasına yol açan kişi de olmak istemem. Ülkeyi bugün içinde bulunduğu açmaza sürükleyen yürütmenin başındaki kişinin cumhurbaşkanlığı yolunda ilerlemesinde en küçük katkım da olmamalı. Parti geleneğine göre karara uymak zorundayım. Bugün de çatı adayı içime sinmemektedir. Ancak Genel Başkan adaylığı, Genel Başkan Yardımcılığı yaptığım CHP’nin bir neferi, PM üyesi, milletvekili olarak uymam gereken bir parti terbiyesi, parti geleneği de var.

  REZERV KOYARAK İMZALADIM!

  Genel Başkan düzeyinde ve geri dönüşü olmayan biçimde alınmış bu karara uyma sorumluluğu ve zorunluluğu taşımam gerekmektedir.  Ülkemizin geleceği açısından varlığı büyük önem taşıyan CHP’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli bir gelişmenin hemen öncesinde bölünmüş, parçalanmış görüntü vermesi geleceğe güvenle bakmak isteyen yurttaşlarımıza karşı da haksızlık olacaktır. Rezerv koyarak imzaladım! Tüm bu nedenlerden dolayı, Genel Başkan'ın sorumluluğu üstlenerek belirlediği çatı adayı için, görüşlerim saklı kalmak kaydıyla imza verdim. Eleştirdim ama çalışacağım.  Sonuç olarak bu seçim sürecinde partimin başarısı için özveriyle çalışacağımın da bilinmesini isterim."   

  Görüş Bildir