Petrol
79.56
-3.77%
Euro
19.5018
-0.05%
Dolar
18.631
-0.02%
Altın
1.061
0.04%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
321.822
0.10%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Vali başörtülü öğrencilere sahip çıktı

  Avni Coş: Kimisi şortla gelmiş, kimisi kolsuz gelmiş.. Nedir bu ön yargı..
  • 09.06.2012 - 03:34
  Vali başörtülü öğrencilere sahip çıktı

  Vali başörtülü öğrencilere sahip çıktı #1

   

  Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bir lisede katıldığı karne dağıtım töreni sonrası gazetecilerin, İhsan Sabancı Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin mezuniyet töreninde okul müdürü Ayla Avşar tarafından başörtülü oldukları gerekçesiyle bazı öğrencilerin dışarı çıkartılarak ödüllerinin verilmediği yönündeki bilgilerle ilgili sorularını yanıtladı.

  "KİMSENİN TOPLUMU GERMEYE HAKKI YOK"

  Bu konuda inceleme ve soruşturmanın sürdüğünü kaydeden Coş, şöyle devam etti:

  ''Sizin de gördüğünüz gibi öğrencilerimiz okula geldiğinde hepsinin değişik kıyafetleri var. Kimisi şortla gelmiş, kimisi kolsuz gelmiş, kimisinin çeşitli dekolte kıyafetleri var. Tatil moduna girdik. İnsanların dilediği şekilde giyinip gelmesine karşı toleranslı davranmamız lazım. Bir kıyafete karşı ön yargılı davranıp, diğer kıyafete karşı müsamahalı davranırsak öğrenciler arasında ayrım yapmış oluruz. Böyle bir sonuç oluşmaması lazım. Ben bütün öğretmen ve yöneticilerimizin sağduyulu olmasını, meselelere toleranslı, hoşgörülü yaklaşmalarını, sorun çıkarmadan yaklaşmalarını temenni ve tavsiye ediyorum. Tabii kamuoyunda birtakım tepkiler var. Hiç kimse merak etmesin, Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Bir yanlışlık varsa yanlışlığı yapanlar hak ettikleri şekilde değerlendirilir, cezalandırılırlar. Kimse bu meseleyi bahane ederek toplumu germeye, toplumda birtakım husumet duyguları yaratmaya kalkışmasın. Münferit olay olduğunu değerlendiriyorum ve böyle kalmasını temenni ediyorum.''

  Coş, okul müdürünün açığa alınıp alınmadığıyla ilgili soruyu, ''Gerekli tedbirler alındı, evet. Soruşturmanın selameti için ihtiyaç duyulan bütün tedbirler alındı. Bu bağlamda görevden uzaklaştırma tedbiri de uygulandı'' diye cevapladı.

  OKUL MÜDÜRÜ PROTESTO EDİLDİ

  Bu arada, Adana Sivil Toplum Platformu üyesi bir grup da Valilik karşısında yaptıkları açıklamada okul müdürünü protesto etti.

  Grup adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, törene öğrencilerin serbest kıyafetle katılmalarına rağmen okul birincisi olan Tuğba Demir ve diğer başörtülü öğrencilerin ödül törenine alınmadığını belirterek, ''Okul müdürünün tamamen keyfi ve hukuksuz uygulamasını kınıyoruz. Artık ülkemizde bu tür uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Ayla Avşar ve onun gibi keyfi ve hukuksuz uygulamalar yapan yöneticiler hakkında gereğinin yapılmasını istiyoruz'' dedi.

  Bu arada grup açıklamayı Valilik önünde yapmak istediklerini ancak izin verilmediğini belirterek, bu durumu protesto etti.

  Vali başörtülü öğrencilere sahip çıktı #2


  Görüş Bildir