Petrol
93.31
1.64%
Euro
18.3602
-1.00%
Dolar
18.5722
0.01%
Altın
1.023
-0.65%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
378.723
0.85%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Vali Kıraç kardeşine can oldu

  İzmir Valisi Cahit Kıraç, lösemi hastası kız kardeşi Münevver Karabulut için ilik bağışında bulundu
  • 22.03.2012 - 17:47
  Vali Kıraç kardeşine can oldu

  Vali Kıraç kardeşine can oldu #1

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinden alınan bilgiye göre,İzmir Valisi Kıraç'ın Elazığ'da yaşayan ve lösemi hastası olan kız kardeşi Münevver Karabulut'a (56), daha önce Vali Kıraç'tan alınan kök hücreler (ilik) nakledildi.

  Hastane başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, konuya ilişkin açıklamasında, Münevver Karabulut'un, yaklaşık 4,5 ay önce Elazığ'da yapılan tetkikte kan değerlerinde bozukluk saptandığını belirtti.

  Bunun üzerine önce Hacettepe Üniversitesi'ne, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yönlendirilen Karabulut'un, ''akut lösemi'' hastası olduğunun belirlendiğini dile getiren Özcan, hastaya ilk olarak standart kemoterapi tedavisi uygulandığını ve buna olumlu yanıt alındığını vurguladı.

  Özcan, bu aşamadan sonra yaptıkları risk değerlendirmesinde, hastalığın nüksetme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle kök hücre nakli için uygun donör arayışına girdiklerini ve bu çerçevedekardeşi Vali Kıraç'ın doku tipinin tam uyumlu çıktığını söyledi.

  Vali Kıraç'tan yaklaşık 10 gün önce alınan kök hücrelerinin dondurulduğunu, bu arada da hastanın nakle hazırlandığını belirten Özcan, şunları kaydetti:

  ''Bugün dondurulmuş kök hücrelerinin damardan verilmesi işlemini gerçekleştirdik. Yani, Sayın Valimizden topladığımız kök hücrelerini hastamıza naklettik. Hiçbir sorun olmadan yeterli kök hücre, hastamıza nakledildi. Önümüzdeki 3-4 hafta boyunca, enfeksiyon kapmama, kök hücrelerin yerleşmesi gibi her şey yolunda giderse hastamız tam olarak sağlığına kavuşmuş, yaniyeni iliği yerleşmiş, vücudun savunma sistemini yönetir hale gelmiş olacak.''

  Bu arada ''ilik nakli'' işlemin halk arasında sanki bir ameliyatmış gibi algılandığına işaret eden Özcan, söz konusu operasyonun kan alma işlemine benzediğini söyledi.

  -5 bin hücre lazımken 15 bin hücre bağışladı-

  İzmir Valisi Cahit Kıraç da ilik nakli sonrası hastaneye giderek, kız kardeşinin sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

  Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Kıraç, ''Her şey normal. Özellikle Dokuz EylülÜniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü'ne, Başhekim Mehmet Ali Hocam ve ekibine teşekkür ediyorum'' dedi.

  Münevver Karabulut'un eşi İsa Karabulut ise eşinin, kardeşi Vali Kıraç'tan bulunan ilikle sağlığına kavuşacak olmasından dolayı ailece mutluluk duyduklarını ifade etti.

  Vali Kıraç'ın, kardeşi için 5 bin hücre gerekliyken ihtiyaç duyan başka hastaları da düşünerek 15 bin hücre bağışladığını dile getiren Karabulut, ''Ankara'daki hastanelerde eşime yer bulamadık. O kadar çok hasta var ki herkes ilik bağışına duyarlı olsun'' dedi.


  Görüş Bildir