Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.613
-0.36%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Van'da sandıkları dolaşan Ak Partili kadın vekil taşlandı

  Van'daki seçim merkezlerinde süren oy kullanma işlemini takip eden AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, taşlı saldırıya uğradı.
  • 10.08.2014 - 15:01
  Van'da sandıkları dolaşan Ak Partili kadın vekil taşlandı

  Van da sandıkları dolaşan Ak Partili kadın vekil taşlandı #1

  Cumhurbaşkanı seçimi kapsamında Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi'nde bulunan Müslih Görentaş İlk ve Orta Okulunda oy kullanan vatandaşlar ile sandık görevlilerini ziyaret eden Ak Parti Van Milletvekili Orhan ve bir grup AK Parti'li, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu. Milletvekili Orhan ve beraberindekiler okuldan ayrılmak için dışarı çıktığı esnada, okul bahçesinde toplanan yaklaşık 100-150 kişilik bir grubun sözlü saldırısına uğradı. Olayın büyümesi üzerine Orhan ve beraberindekilere taşlarla saldıran kalabalık, Milletvekili Orhan'ın içinde bulunduğu aracı taşlayarak camlarını kırdı. Polis, gözyaşartıcı bomba ve taziyikli su kullanarak, okul çevresinde bulunan kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

  DEMİRTAŞ'IN İKİ MÜŞAHİDİ GÖZALTINA ALINDI

  Gerginliğin artması üzerine Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ile Başkan Vekili Hatice Çoban da okula gelerek öfkeli grubu sakinleştirmeye çalıştı. Başkan Kaya, herkesin sakin olmasını istediklerini belirterek, şöyle dedi: "Burada bir provakasyon yaratılmak isteniyor. Milletvekilimizin buraya gelerek, sandıkları gezmesi tabii ki normal, gezebilir. Bu onun hakkı. Ama böyle hassas mahallelere de TOMA eşliğinde gelip, gezmesi vatandaşı tahriktir. Biz bunu da kabul etmiyoruz ve iyi niyetli bulmuyoruz. Sayın Demirtaş'ın 2 müşahidi de gözaltına alınmıştır." Yapılan konuşmaların ardından okul çevresindeki gerginlik sona ererken, polis oy verme işlemini sürdüğü okul çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Bu arada polis helikopterinin sürekli uçuş yaptığı görüldü.

  Van da sandıkları dolaşan Ak Partili kadın vekil taşlandı #2

  SALDIRI ANINI ANLATTI

  Okulda sandıkları dolaştıkları sırada HDP'li bazı grupların sözlü saldırısına maruz kaldıklarını dile getiren Orhan, saldırı anını şöyle anlattı: "HDP'nin bina sorumlusu kalabalık bir grupla yanımıza gelerek 'Siz neden buraya geldiniz?' diye sordu. Biz de onlara, 'sandıkları geziyoruz, sizin milletvekilleriniz de geziyor. İnsanlara hayırlı olsun diyoruz. Diğer okullarda sizlerin de arkadaşları var. Bu bizim demokratik hakkımız' dedik. 'Buraya gelemezsiniz, gezemezsiniz' diyerek, oradaki partililere bizi yuhalattılar ve insanları etrafımıza topladılar. Bir anda 150 kişinin ablukası altında kaldık. Tartaklandık ve kaçarken de gördüğünüz gibi arabalarımızı perişan ettiler. Böyle bir demokratik hak arayışı olabilir mi, böyle insan yetiştirme olabilir mi? Partililerin sağduyulu olması lazım. Seçim günü insanlar demokratik hakkını kullanıyor ve hangi adayı isterse ona oy veriyor. Şimdi oradaki AK Parti'li insanlar nasıl oy verecekler? İnsanları kine, nefrete, düşmanlığa sürüklemenin bir alemi var mı?"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir