Vedat Bilgin: Asgari ücret tartışmalarını anlamsız buluyorum

Son günlerde Türkiye'nin gündeminde asgari ücrete zam tartışmaları yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son açıklamasında enflasyonun vatandaşı ezmesine izin vermeyeceklerini söylerken bir açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

Ankara'daki "Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı" sonrası gazetecilerle bir araya gelen Bakan Vedat Bilgin, 2022 yılında tarihin en yüksek artışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

"DAHA ÜÇÜNCÜ AYDAYIZ, TARTIŞMALAR ANLAMSIZ"

Tartışmalara değinen Bakan Bilgin, "Asgari ücreti bizim de tarafı olduğumuz Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yıl aralık ayında belirliyor. Bu yıl için tarihimizin en yüksek asgari ücret artışını gerçekleştirdik. Bunun yanında daha önemli bir şey yaptık. Çocukluğumdan beri konuşulan bir şeyi gerçekleştirme fırsatımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanı'mız bunu açıkladı. Bütün ücretlerin, asgari ücret kadar olan kısımda gelir vergisinden vazgeçildi ve devlet çok büyük bir fedakarlık yaptı. Daha bunun üçüncü ayındayız. Bunu bugün tartışmayı anlamsız buluyorum." ifadelerini kullandı.

Vedat Bilgin: Asgari ücret tartışmalarını anlamsız buluyorum

"ENFLASYON DÜŞÜŞÜNÜ HEDEFLEYEN PROGRAM UYGULANIYOR"

Türkiye'nin, dünyada yaşanan pandemi sonrası ekonomik krizlerin altında olduğunu vurgulayan Bilgin, "Türkiye yaklaşık 900 milyar dolarlık bir ekonomi. Bu etkilerin en önemli göstergesi enflasyon. Türkiye bu enflasyonu önlemek için belirli bir ekonomik program uyguluyor. Önümüzdeki mayıs ayından itibaren enflasyondaki düşüşü hedefleyen bir program uygulanıyor." diye konuştu.

"GÜNDEMİMİZDE ARTIŞ MESELESİ YOK"

Bakan Bilgin, Türkiye'nin küresel salgının ardından yaşanan ekonomik krizlerin baskısı altında olduğuna dikkati çekerek "Bunun en önemli göstergesi, enflasyonist etki. Bu enflasyonu Türkiye önlemek için yeni bir ekonomik program uyguluyor. Mayıstan itibaren, haziranda daha belirgin bir şekilde enflasyondaki düşüşü hedefleyen bir ekonomik program uyguluyoruz. Dolayısıyla enflasyon ücret artışı, enflasyon ücret artışı sarmalına sebep olacak bu tür yaklaşımları yanlış buluyorum. Olağanüstü şartlar ortaya çıkar vesaire o zaman düşünülebilir ama bugün gündemimizde böyle bir şey yok." dedi.

Vedat Bilgin: Asgari ücret tartışmalarını anlamsız buluyorum

"TEMMUZ AYINDA SÖZLEŞMELER DEĞERLENDİRİLECEK"

Siyasi parti temsilcilerinin asgari ücretin artırılması yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Bilgin, şunları söyledi:

"Siyasetçiler, siyasi pozisyonları açısından kendi değerlendirmelerini yaparlar. Demokraside mekanizmalar böyle işler. Benim konuşmalarımı çalışma hayatında sorumlu Bakan olarak değerlendirmek lazım. Temmuzda toplu sözleşmelerin enflasyon farkı var. Bunları karıştırmamak lazım. Temmuz ayı geldiğinde hem memurlar ile hem işçilerle yaptığımız sözleşmeleri değerlendireceğiz."