Petrol
83.31
-0.48%
Euro
19.2632
0.02%
Dolar
18.6269
0.01%
Altın
1.042
0.06%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.588
-2.21%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Veysel Eroğlu: Türkiye, IMF'nin patronu oldu

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin IMF'ye 5 milyar dolar kredi verebilecek duruma geldiğini söyledi
  • İHA
  • 07.03.2015 - 18:52
  Veysel Eroğlu: Türkiye, IMF'nin patronu oldu

  Veysel Eroğlu: Türkiye, IMF nin patronu oldu #1

  Kahramanmaraş’ta toplu açılış törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2003 yılından önce Türkiye'nin neredeyse 70 sente muhtaç durumlara düştüğünü anlattı.

  Eroğlu yaptığı konuşmada , "IMF’ye borcumuz dolayısıyla bir IMF memuru gelir devlet başkanı gibi karşılanırdı. Ve Türkiye’yi yönetmeye kalkardı. Bu bizim için bir zilletti. İlk defa hükümetimiz şimdiki Cumhurbaşkanımız o zaman başbakanken IMF’siz siz yolunuza devam edeceğiz çünkü biz büyük bir milletiz IMF’nin şartlarını bu şartlarını kabul edemeyiz ve dünyadaki krize rağmen Türkiye yoluna devam etti. Ne yaptı ama yirmi üç buçuk milyar dolar borcunu ilk defa ödedi.

  TÜRKİYE IMF'NİN PATRONU OLDU

  Hatta kriz vesilesiyle G20 zirvesinde IMF başkanı Türkiye’den kredi talebinde bulundu. Hatta merkez bankasıyla da 5 milyar dolarlık kredi anlaşması protokolü imzalandı. Nereden nereye. 70 sente muhtaç olan Türkiye’den IMF patronu olan ve 5 milyar dolar kredi verebilecek bir duruma geldik” dedi.

  PARAMIZIN YANINDA 6 SIFIR VARDI

  Türk parasının üzerindeki sıfırların atılmadan önce vatandaşlar temel ihtiyaçlarını milyonlarca lira ödeyerek aldığını hatırlatan Bakan Eroğlu, “Paramızın yanında 6 sıfır vardı. İstanbul’da eskiden milyoner deyince 'O ne kadar zengin' derdik. Ama öyle bir zaman geldi enflasyon, enflasyon derken paraların yanına her sene bir sıfır konulunca 1 milyon liraya İstanbul’da ancak tuvalete girilir hale geldi. Ama bu zilletten hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız paramızın üzerinden 6 sıfır atarak kurtardı. Hatırlayın altı sıfır atılamaz; atılırsa yok kalemimi kırarım diyen yazar çizerler oldu. Taksim’de anırırım diyenler oldu. Ama biz onların anırmasını falan beklemiyoruz. Neticede altı sıfır atıverdik” diye konuştu.


  Görüş Bildir