Euro
15.2846
-0.02%
Dolar
13.5784
-0.08%
Altın
795.2910
0.08%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
507.873
0.74%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  Vicadani redde hapis cezası

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda soruları yanıtladı.
  • 27.06.2012 - 01:33
  Vicadani redde hapis cezası

  Vicadani redde hapis cezası #1

  TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, Harp Akademileri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vicdani ret ile ilgili bir düzenleme düşünülüp düşünülmediği yönündeki soruyu da yanıtladı.

  VİCDANİ RET

  Yılmaz, ''Türkiye, AİHM'de vicdani retten dolayı birkaç sefer mahkumiyete uğradı. AİHM'nin mahkumiyet sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde vicdani retle ilgili çalışma düşünülmektedir. AİHM, 'bir kimseye bir suçtan dolayı ceza verdin, tekrar işledi tekrar ceza veriyorsun' diyor. Buna 'medeni ölüm' diye bir tabir vermiş; 'bu demokratik bir ülkeye yakışmaz' diyor. Vicdani retten dolayı, askerliğe sevk edilmiş olmasına rağmen askere gitmemeye bir ceza öngörülmektedir. Yani kişiye ya askerlik ya da ceza gibi tercih hakkı tanınması doğrultusunda çalışmamız vardır. Biz medeni ölüm şeklinde ifade edilen cezayı ortadan kaldıracağız'' diye konuştu.

  ARINÇ'A SUİKAST SORUŞTURMASI

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast ile ilgili soruşturmada, ''kovuşturmaya yer yoktur'' şeklinde bir karar verilmediğini ve iddianame de düzenlenmediğini belirtti.

  BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI

  Milletvekillerinin, ''Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanması'' ile ilgili sorularını, Anayasa'nın, ''Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisi'nde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz ya da herhangi bir beyanda bulunulamaz'' hükmünü okuyarak yanıtlamadı.

  TÜRKİYE HİÇBİR GRUBU SİLAHLANDIRMADI

  Yılmaz, Türkiye'nin, komşu ülkelerde silahlı mücadele eden hiçbir gruba silah ve mühimmat sağlamadığını, eğitim vermediğini kaydederek, sadece Esed rejiminden kaçan Suriyelilere Türkiye'de barınma imkanı sağladıklarını bildirdi.

  BAKANI KIZDIRAN SORU

  Yılmaz, başka bir soru üzerine, ''Yargı sürecinin ABD tarafından yönlendirildiğini söylemek Türkiye'ye hakarettir'' dedi.

  ETİMESGUT ISPARTA'YA TAŞINIYOR

  Etimesgut'taki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınması konusunda karar alındığını ve bunun için de Isparta'da kamulaştırmanın başladığını ifade eden Yılmaz, ''2014 yılının sonundan itibaren Etimesgut Askeri Havaalanı Isparta'ya taşınacak'' dedi.

  YABANCI ASKERLER BURDUR'DA EĞİTİLECEK

  Dövizli ve bedelli askerlikte temel eğitim kaldırıldığı için Burdur esnafının mağdur olması ile ilgili soruları da yanıtlayan Yılmaz, ''Bu mağduriyeti gidermek için yurtdışındaki silahlı kuvvetler unsurlarını... Mesele Libya, eğitim talepleri oldu. Biz onların eğitimlerinin öncelikle Burdur'da yapılabileceği şeklindeki görüşü Bakanlar Kurulu'na açıkladık'' diye konuştu.

  YALANSA HERŞEY ORTAYA ÇIKAR

  Bakan Yılmaz, Türk uçağının nasıl düşürüldüğü konusunda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaların doğru olduğunu belirterek, ''Doğru olan bir şeyin gizli kalabilmesi mümkün değil. Yalansa her şey ortaya çıkar'' değerlendirmesinde bulundu.


  Görüş Bildir