Petrol
110.39
-0.35%
Euro
17.2487
1.25%
Dolar
16.0584
0.83%
Altın
963.58
1.56%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
475.330
-1.40%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Wikileaks dev anlaşmayı internete sızdırdı

  WikiLeaks, 12 ülkeyi kapsayan Trans-Pasifik ticaret anlaşmasının kamuoyundan saklanan taslağını ele geçirdi.
  • 14.11.2013 - 15:13
  • Güncelleme : 14.11.2013 - 15:34
  Wikileaks dev anlaşmayı internete sızdırdıUluslararası boyutta gizli belgeleri kamuoyuna sızdırmasıyla tanınan WikiLeaks sitesi, hayata geçirilmesi planlanan dev bir ticaret anlaşmasını da gözler önüne serdi. Site, ABD öncülüğünde görüşülen ve Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan 12 ülkeyi kapsayan "Trans-Pasifik Ortaklık"ın (TTP) taslağını ele geçirdi. Anlaşma, hayata geçmesi halinde dünya GSYH'sinin yüzde 40'ını oluşturan bir blok ortaya çıkaracak. Kamuoyundan gizlenen taslakları ortaya çıkaran WikiLeaks'e göre, taslağın detayları ABD hükümeti tarafından Chevron, Halliburton, Monsanto ve Wal-Mart gibi dev şirketlerin temsilcileriyle paylaşıldı.

  GENİŞ KAPSAMLI OLACAK

  WikiLeaks'in açıklamasına göre anlaşma ilaç sanayi, yayıncılık, internet hizmetleri, biyolojik patentler ve kişisel özgürlükler gibi çok geniş alanlarda etkili olacak.

  ÇİN YALNIZ KALACAK

  WikiLeaks, ABD'nin AB ile de bir ticaret anlaşması yürüttüğünü hatırlatarak, iki büyük anlaşmanın gerçekleşmesi halinde dünya GSYH'sinin yüzde 60'ını kapsayacağını belirtti. WikiLeaks, her iki anlaşmanın da Çin'i kapsamadığının altını çizdi.

  ASSANGE: BİREYSEL HAKLARI ÇİĞNEYECEK

  WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, TTP anlaşmasının 'bireysel hakları ve ifade özgürlüğünü çiğneyeceğini" söyledi.

  'İNTERNETİ KISITLAYACAK'

  Özellikle fikri mülkiyet hakları konusunda ciddi kısıtlamalar getirmesi beklenen anlaşma, internet özgürlüğü yandaşları tarafından küresel internete en büyük tehdit olarak nitelendirildi.

  'ABD ÇIKARLARINI GÖZETİYOR'

  Fikri mülkiyet kanunları uzmanı olan Mathhew Rimmer, anlaşmayla ilgili olarak, 'ABD'nin ticari hedeflerini ve büyük şirketlerin çıkarlarını gözetiyor. Tüketicilerin hak ve çıkarlarına ise önem verilmemiş' yorumunu yaptı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir