Euro
10.132
0.15%
Dolar
8.6296
0.03%
Altın
493.78
0.31%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
374.554
3.22%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Wikileaks dev anlaşmayı sızdırdı

  WikiLeaks, 12 ülkeyi kapsayan Trans-Pasifik ticaret anlaşmasının kamuoyundan saklanan taslağını ele geçirdi.
  • 14.11.2013 - 11:27
  • Güncelleme : 14.11.2013 - 15:08
  Wikileaks dev anlaşmayı sızdırdıUluslararası boyutta gizli belgeleri kamuoyuna sızdırmasıyla tanınan WikiLeaks sitesi, hayata geçirilmesi planlanan dev bir ticaret anlaşmasını sızdırdı. Site, ABD öncülüğünde görüşülen ve Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan 12 ülkeyi kapsayan "Trans-Pasifik Ortaklık"ın (TTP) taslağını ele geçirdi. Anlaşma, hayata geçmesi halinde dünya GSYH'sinin yüzde 40'ını oluşturan bir blok ortaya çıkaracak. Kamuoyundan gizlenen taslakları ortaya çıkaran WikiLeaks'e göre, taslağın detayları ABD hükümeti tarafından Chevron, Halliburton, Monsanto ve Wal-Mart gibi dev şirketlerin temsilcileriyle paylaşıldı.

  GENİŞ KAPSAMLI OLACAK

  WikiLeaks'in açıklamasına göre anlaşma ilaç sanayi, yayıncılık, internet hizmetleri, biyolojik patentler ve kişisel özgürlükler gibi çok geniş alanlarda etkili olacak.

  ÇİN YALNIZ KALACAK

  WikiLeaks, ABD'nin AB ile de bir ticaret anlaşması yürüttüğünü hatırlatarak, iki büyük anlaşmanın gerçekleşmesi halinde dünya GSYH'sinin yüzde 60'ını kapsayacağını belirtti. WikiLeaks, her iki anlaşmanın da Çin'i kapsamadığının altını çizdi.

  ASSANGE: BİREYSEL HAKLARI ÇİĞNEYECEK

  WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, TTP anlaşmasının 'bireysel hakları ve ifade özgürlüğünü çiğneyeceğini" söyledi.

  'İNTERNETİ KISITLAYACAK'

  Özellikle fikri mülkiyet hakları konusunda ciddi kısıtlamalar getirmesi beklenen anlaşma, internet özgürlüğü yandaşları tarafından küresel internete en büyük tehdit olarak nitelendirildi.

  'ABD ÇIKARLARINI GÖZETİYOR'

  Fikri mülkiyet kanunları uzmanı olan Mathhew Rimmer, anlaşmayla ilgili olarak, 'ABD'nin ticari hedeflerini ve büyük şirketlerin çıkarlarını gözetiyor. Tüketicilerin hak ve çıkarlarına ise önem verilmemiş' yorumunu yaptı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir