Petrol
96.86
0.22%
Euro
18.3527
0.30%
Dolar
17.9412
-0.05%
Altın
1.034
0.32%
Borsa
2789
0.00%
Bitcoin
421.591
-2.54%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Yabancı öğrenciler Cudi Dağı eteklerinde barışı kutladılar İZLE

  Yabancı öğrenciler Cudi Dağı eteklerinde barışı kutladılar İZLE

  Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne 5 farklı ülkeden gelen 35 üniversite öğrencileri, bir dönem terör olaylarıyla anılan Cudi Dağı eteklerinde halay çekti.
  • 21.04.2014 - 17:36

  Yabancı öğrenciler Cudi Dağı eteklerinde barışı kutladılar İZLE #1

  Gençler için çözüm zamanı projesi kapsamında kısa süre önce Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne gelen 35 öğrenci, Cudi Dağı eteklerindeki Gürümlü Beldesi’ne giderek burada öğle yemeği yedi. Beldede dolaşan öğrencilere, buradaki gençler yöreye özgü poşu taktı. Poşu takılan yabancı öğrenciler beldedeki gençlere, künye ve kolyelerini hediye etti. Birlikte halay çektikleri beldedeki gençlerle hatıra fotoğrafları çeken yabancı öğrenciler, burada olmaktan memnun olduklarını söyledi.

  Yabancı öğrenciler Cudi Dağı eteklerinde barışı kutladılar İZLE

  Bazı öğrenciler salıncaklarda sallanarak, mangalda et pişirilmesini izledi. Öğrenciler ile top oynayan ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken yabancı öğrenciler, yörede oturanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

  CUDİ ETEKLERİNDE HALAY ÇEKTİLER

  "İNTERNETE SİLOPİ YAZINCA TERÖR ÇIKIYORDU"

  Gürcistanlı İrakli Bebin, Silopi’ye gelecekleri kesinleşince internette arama yaptığını belirterek, "Arama sitesinde Silopi yazdığımızda karşımıza ’terörist’ çıkıyordu. Silopi’ye geldik Türk-Kürt kardeşliği var. İnsanlar çok iyi, olumlu, hiç haberlerde yansıtıldığı gibi değil. Burada çok iyi bir misafirperverlik ile karşılandık" dedi.

  Yabancı öğrenciler Cudi Dağı eteklerinde barışı kutladılar İZLE #2

  "ORASI BAŞKA TÜRKİYE BURASI BAŞKA TÜRKİYE"

  Ukraynalı öğrenci Natalia Masechko da, Türkiye’ye daha önceden iki kez geldiğini anlatarak, şöyle devam etti:

  "Daha önceki gitiğim yerler ile burası arasında çok büyük fark var. Orası başka Türkiye, burası başka Türkiye sanki. Buraya gelmeden önce internette, sosyal medyada araştırdım. Gelmeden önce hep asker ve savaşla ilgili sonuçlar buldum. Ancak, böyle olmadığını buraya geldiğimde gördüm ve düşüncelerim çok değişti, medyadaki gerçekle çok farklı. Gerçekten buradaki insanlar çok yardımsever. Biz farklı bir kültür, faklı bir bölgeden geliyoruz, aynı dili konuşmamamıza rağmen bize kendi yemeklerini, evlerini açıp, paylaştılar. Bize yemeklerinden yedirdiler. Avrupa Birliği’ne sonra, Silopi Kaymakamlığı’na çok teşekkür ediyoruz. Biz de sizi kendi ülkemize bekliyoruz, misafirperverliğimizi göstermek istiyoruz. Şu anda ülkemizde büyük karışıklıklar var ama umarım biz de bunları atlatacağız."

  Yabancı öğrenciler Cudi Dağı eteklerinde barışı kutladılar İZLE #3

  YÖRESEL YEMEKLERDEN TATTILAR

  Öğrenciler daha sonra Görümlü Beldesi’nde kendileri için hazırlanan yöresel sofraya konuk oldu. Proje koordinatörü Ali Bilgin ve tercüman Görkem Yüzgeçcioğlu, yabancı öğrencilere tanıttıkları yemeği daha sonra birlikte yedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir