Euro
10.1081
1.24%
Dolar
8.3561
0.61%
Altın
477.24
0.15%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
411.512
-8.33%
17ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 17 C

  Yalçın Akdoğan: PKK süreci zehirliyor

  Erdoğan'ın Danışmanı Akdoğan, PKK’nın açıklamalarının, teröre çözüm sürecine zarar verdiğini yazdı.
  • 20.08.2013 - 13:01
  Yalçın Akdoğan: PKK süreci zehirliyor

  Yalçın Akdoğan: PKK süreci zehirliyor #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan Star Gazetesi'ndeki köşe yazısında, Abdullah Öcalan ve Cemil Bayık'ın son açıklamalarına değindi.

  PKK SÜRECİ ZEHİRLİYOR

  Akdoğan'a göre Kandil, hükümetin çözüm sürecinden siyasi olarak yararlanmasını engellemeye çalışıyor: "Cemil Bayık, daha büyük savaş tehdidi savuruyor. İkinci aşamaya geçilmezse sürecin biteceği şantajını tekrarlıyor. Terör tehdidi ve dayatmasına hiçbir zaman eyvallah etmeyen hükümetin süreci zehirleyen bu tür şantajvari açıklamalara eyvallah etmesi de mümkün değildir. Kandil sürecin mimarı olarak Öcalan'ı gösteriyor. Hem her adımı hükümetten bekliyor, hem de halkın hükümete şükran hissetmesini engellemeye çalışıyor. Örgüt ve uzantıları sürekli muhalefet ve düşmanlık üreterek tabanını canlı tutmak istiyor."

  Yalçın Akdoğan, Öcalan'ın kendisine araçsal değil stratejik konum biçilmesi yönündeki isteğini de yorumlayarak "Öcalan Suriye'deki gelişmeler üzerinden kendisine bölgesel aktörlük ve rol üretmeye çalışıyor. PKK üzerinden ulaşmaya çalıştığı araçsal rolü, PYD üzerinden stratejik role çıkarmaya çalışıyor. Türkiye’deki demokratik reformları küçümseyen bir tatminsizlik ve şımarıklık üretiyor" diye yazdı. Akdoğan, Türkiye'yi terk eden PKK'lıların yüzde 20’ler civarında olduğunu, üstelik örgütün bu konuda yeterince çaba göstermediğini de ifade etti. "Hareket halinde olanların veya yer değiştirenlerin oranı da yüzde onu geçmemektedir" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir