Petrol
93.04
-5.21%
Euro
18.3219
-0.43%
Dolar
17.9587
0.15%
Altın
1.027
-1.13%
Borsa
2851
-0.45%
Bitcoin
436.408
-1.13%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Yalçın: Bir acil eylem planı hazırlanmalı

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın,muhalefeti de içine alan bir ortak çözüm istedi
  • 22.03.2012 - 18:44
  Yalçın: Bir acil eylem planı hazırlanmalı

  Yalçın: Bir acil eylem planı hazırlanmalı #1

  Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, ''PKK'nın meclisteki temsilcileri artık isteklerini meydanlarda daha açık dile getirmeye başlamışlardır. Bölücü ihanet senaryosunun bu yerli aktörleri, adeta devleti yok saymakta ve oldukça cüretkar bir üslup kullanmaktadır'' ifadesini kullandı.

  ''Birkaç gün önce Nevruz bahane edilerek, Diyarbakır'da düzenlenen yasa dışı toplantıda sözde Kürdistan'a siyasi statü istendiğini'' anımsatan Yalçın, ''Bu son çıkışları, devletin bütünlüğünü açıkça tehdit eden kanunsuz bir isyandır, başkaldırıdır. Devlete karşı örgütlü ve silahlı isyan büyük bir suçtur. Ama PKK'nın siyasi sözcüleri hakkında herhangi bir cezai soruşturma veya kovuşturma yapılmamıştır. Oysa varlığına karşı örgütlü ve silahlı isyana yeltenenlerin başını ezmek, devletin demokratik ve meşru bir hakkıdır. Hükümranlığın gereğidir'' dedi.

  Hükümetin, olanları seyrettiğini savunan Yalçın, ''AKP'nin vebali ve sorumluluğu çok ağırdır. Hükümet, çok geç olmadan bu tehlikeli gidişe dur demelidir. Başbakan ve yardımcıları halktan gerçekleri gizleyip hayatı tozpembe gösterme sevdasından vazgeçmelidir'' görüşünü dile getirdi.

  ''Devlet, her zamankinden daha ciddi bir tehditle karşı karşıya bırakılmıştır. Türkiye devleti geleceği açısından kritik bir eşiktedir'' diyen Yalçın, şunları kaydetti:

  ''Hükümet terör ve güvenlik konusunda bir acil eylem planı hazırlamalı ve muhalefeti de içine alan bir ortak çözüm için harekete geçmelidir. Terör; siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve askeri boyutlarıyla yeniden ele alınarak, devletin varlığına halel getirmeyen bir yol bulunmalıdır. Bunun yapılması sanıldığı kadar zor değildir. Mesele bu hususta irade ve kararlılık göstermek, siyasetin bütün kesimlerini içine alan bir konsensusa varmaktır. MHP terör konusunda üzerine düşeni yapmayı sürekli vaat etmiştir, şimdi de elini taşın altına koymaya, proje sunmaya hazırdır.

  Oluşturulmaya çalışılan korku atmosferini yok etmenin, terörü ve teröristleri sindirip yok etmenin birinci şartı kararlılık ve caydırıcılıktır. İkinci şartı ise asla taviz vermemektir. Çözüm bunun ardından kendiliğinden gelecektir. Devlete silahlı isyana cesaret eden eşkıyanın sırtını sıvazlamanın, demokrasi ve insan haklarıyla ilgisi yoktur. Bunun adı korkaklık ve acizlik değilse, ihanet ve işbirlikçiliktir. Unutulmamalıdır ki insan hakları ve demokratikleşme edebiyatının varacağı son nokta, bölünme ve ayrışmadır.''

  Milli egemenliği korumak üzere, savcıları da göreve çağıran Yalçın, ''Siyasette dağ kanununu hakim kılmaya çalışan eşkıyanın başı, hukuk ve kanun marifetiyle ve devletin yetkili organlarınca koparılmalıdır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün de bağımsızlığını korumak, bütünlüğünü muhafaza etmek için kimseden izin ve icazet almayacaktır. Hükümet, üzerine düşeni yerine getirmediği takdirde, bütün yaşananların sorumlusu olacaktır. Köpeksiz köyde değneksiz dolaşanlar bilmelidir ki köyün sahiplerinin de sabrının bir sınırı vardır'' ifadelerine yer verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir