Petrol
111.76
-2.17%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.184
2.66%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki

  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki

  Yalova'daki Yürüyen Köşk'te organizasyonların yapılmasına Atatürkçüler tepki gösterdi, cevap CHP'li belediyeden geldi "Alkol içirmiyoruz"
  • DHA
  • 10.07.2016 - 12:57

  Yalova’da 2006 yılından bu yana müze olarak kullanılan Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ü bahçesinde nikah ve çeşitli organizasyonlar yapılıyor.

  Duruma tepki gösteren Atatürkçüler "Bu manzara bizleri rahatsız ediyor. Köşkün bahçesi organizasyon yeri olmamalı. Ayrıca bu etkinlikler sırasında köşke zarar gelebilir. Atatürk burayı Türk milletine armağan etti, organizatörlere değil" diyor.

  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki #1

  CHP'Lİ BELEDİYE "ALKOL İÇİRMEYİZ" DEDİ

  Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman ise bu tepkilere yanıt verdi. Köşkün bahçesinde düğün yapılmadığını söyleyen Salman, "Bu organizasyonlar düğün değil nikâh. Ayrıca köşkün bahçesinde daha önce de çeşitli organizasyonlar yapılmıştı. Yılda 4-5 organizasyona izin veriyoruz. Onlar da zaten alkolsüz olan organizasyonlar. Daha önce de Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yalova için önemli olan bir organizasyonuna izin vermiştik. Merak etmesinler, bu konuda biz daha çok duyarlıyız" diye konuştu.

  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki VİDEO

  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki #2

  YÜRÜYEN KÖŞK'ÜN KISA TARİHİ

  Yalova’da, 12 Eylül 1929 yılında yapımı tamamlanan köşkü, 1930 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1930 yılında ziyaret etmişti. Ziyaret sırasında görevliler, binayı etkileyen çınar ağacının dallarının kesilmesi gerektiğini söylemeleri üzerine Atatürk, köşkün yürütülmesi talimatını vermişti. Talimat üzerine, iki gün içinde, ana bina raylar üzerinde 5 metre doğuya kaydırılarak çınar ağacından kurtarılmıştı.

  Atatürk’ün çevreye verdiği önemin en önemli göstergelerinden biri olan köşk o günden sonra 'Yürüyen Köşk' olarak adlandırıldı. Mustafa Kemal Atatürk de bu olaydan sonra da pek çok kez geldiği Yalova'da bu köşkte ve çınar ağacının altında dinlendi. Ölümünden sonra sahip olduğu tüm taşınmazlar gibi köşkü de Türk milletine bağışladı.

  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki #3

  Yalova’daki Atatürk’ün köşkündeki organizasyonlara tepki #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir