Petrol
89.22
0.41%
Euro
18.2513
0.13%
Dolar
18.5474
-0.01%
Altın
1.012
-0.12%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
366.895
2.30%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Sivas'ta ölen şairin kızı: Acının zaman aşımı yok

  Sivas'ta ölen şairin kızı: Acının zaman aşımı yok

  Madımak Oteli'nde öldürülen şair Behçet Aysan'ın kızı Eren Aysan, "zaman aşımı" kararını değerlendirdi.
  • 14.03.2012 - 06:00

  Sivas ta ölen şairin kızı: Acının zaman aşımı yok #1

  Madımak Oteli'nde yakılarak öldürülen aydınlardan şair Behçet Aysan'ın kızı Eren Aysan, canlı yayında Star Haber'den Nazlı Öztarhan'ın sorularını yanıtladı.

  Olay gerçekleştiğinde 16 yaşında olan Aysan, bugün görülen duruşmada davanın zaman aşımı nedeniyle düşmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMADIM

  19 yıl boyunca 'hukuksuzluklar' yaşadıklarını kaydeden Aysan, bu yönde bir karar beklediklerini söyleyerek, "Hayal kırıklığına uğramadım" dedi.

  Aysan şöyle devam etti:

  "Bugüne kadar sanıklardan yalnızca 160 tanesi yargı önüne çıkabildi. Gerçek provakatörler yargı önüne taşınmadı. Maalesef pek çok sanık yakalanamadı. Yurtdışında yakalanan sanıkların ise Türkiye'ye iadesi yapılmadı. Türkiye'de yaşayan sanıkların ehliyet aldığını evlendiğini öğrendik. Bunlar zaten bizim bu süre içerisinde yaşadığımız büyük kırgınlıklardı. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim, bu ülkede hukukun zaman aşımı var ama acının zaman aşımı yok."

  'SEN BUGÜNDEN YARINA UMUT SAKLA'

  Aysan, canlı yayında olayda hayatın kaybeden şair Metin Altıok'un şiiriyle de bir gönderme yaptı. Karar açıklanmadan önce içinde 'yine de bir umut' olduğunu ifade eden Aysan, "Bu yangında ölen başka şair Metin Altıok'un dediği gibi 'sen bugünden yarına umut sakla.' Ben de bugünden yarına umut sakladım. Bu ülke için 'umut bitti' sözünü kullanmak istemiyorum ama içim yanarak bunu söylemek zorunda hissediyorum kendimi" diye konuştu.

  TEMYİZ SÜRECİ

  Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından temyize gideceklerini söyleyen Aysan, İç hukuk yolları tükendikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gideceklerini dile getirdi.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN


  Görüş Bildir