Euro
15.3047
1.6%
Dolar
13.4655
1.19%
Altın
766.84
0.72%
Borsa
1.878
1.11%
Bitcoin
770.600
0.30%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Yaralı polis 15 Temmuz gecesini anlattı

  Ankara Emniyet Müdürlüğünde yaralanan polis Ahmet Erdem, ameliyattan sonra gözünü açar açmaz "darbe oldu mu?" diye sordu.
  • AA
  • 24.07.2016 - 12:05
  Yaralı polis 15 Temmuz gecesini anlattı

  15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sırasında Ankara Emniyetine açılan ateş sırasında yaralanan polis Ahmet Erdem, tedavi gördüğü Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde AA muhabirine yaşadıklarını anlattı.

  Altındağ'da Hamamönü'nde görevli olduğu sırada saldırı nedeniyle telsizden takviye kuvvete ihtiyaç olduğu, bütün polislerin emniyete gelmelerinin istendiği anonsları yapıldığını aktardı.

  "HELİKOPTERLE TARADILAR"

  Ankara Emniyet Müdürlüğüne vardığında birtakım hazırlıkların olduğunu, herkesin silah bulmaya çalıştığını söyleyen Erdem, "Uzun namlulu silahlar, çelik yelek arıyorlardı. Biz gittiğimizde silah kalmamıştı. O sırada Milli İstihbarat Teşkilatının tarandığını gördük. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra Emniyet'e geldiler. Biz sığınaktayken İl Emniyet havadan helikopterle tarandı. Aradan iki üç dakika geçti tekrar geldiler, bir daha taradılar. Orada fazla bir can kaybımız olmadı." dedi.

  Yaralı polis 15 Temmuz gecesini anlattı #1

  "BU HATADAN VAZGEÇİN"

  Erdem, tanklar geldikten sonra binanın dışına çıktıklarını belirterek, kendilerine doğru gelen askerlere, "Biz kardeşiz, çok büyük hata yapıyorsunuz. Birbirimizin kanını dökmeye gerek yok. Müslüman, Müslümana kurşun sıkmaz. Gelin, bu hatadan vazgeçin." şeklinde anons yaptıklarını anlattı.

  "ÖLÜME BİLE BİLE GİTTİK"

  Çağrılarına karşılık askerlerden herhangi bir tepki gelmediğini ifade eden Erdem, bunu üzerine TOMA'dan çekilip tanklara doğru yürümeye başladıklarını belirtti. O sırada helikopterden üzerlerine roket atıldığını belirten Erdem, şöyle devam etti: "O sırada koltuğumun altından şarapnel parçası girdi. Arkadaşlar beni sürükleyerek İl Emniyet'in içine çektiler. Arka taraftan da hastaneye götürdüler. O gün benim dikkatimi çeken en büyük husus karşımızda helikopterler, tanklar vardı. Bizim elimizde sadece tabancalar vardı. Biz ölüme bile bile gittik. Pişman değilim. Bugün olsa yine aynısını yaparım."

  AMELİYATTAN ÇIKINCA İLK SORUSU

  Erdem, yaralı olarak getirildiği hastanede komaya girdiğini ve hemen ameliyata alındığını dile getirerek, "Uyandığımda ilk yaptığım, vücudumda ne olduğunu düşünmekten çok, 'darbe oldu mu?' diye sormak oldu. Vücudumda ne olduğunu umursamadım. Kolumun kopma derecesine geldiğini, sadece 5-10 santimetrenin tuttuğunu, birleştirdiklerini anlattılar. Sağlığım yerine geliyor çok şükür. Benim için en büyük teselli darbenin olmaması. Biz imkansızlıklar içerisinde imkanı başardık, zafer elde ettik. Bütün Türk milletine kendi adıma teşekkür ediyorum." diye konuştu.

  HEPİMİZİN DÜŞÜNCESİ ŞEHİT OLMAKTI

  Darbe girişimi sırasında Ankara Emniyetinde görevli bir çok arkadaşının da şehit olduğunu ifade eden Erdem, "Hepimizin düşüncesi şehit olmaktı yalnız şehitlik makamı onlara nasip oldu. Onlar haketti, mekanları cennet olsun. Diğer arkadaşlara da acil şifalar diliyorum. O gün herkes büyük bir inançla savaştı. Büyük bir inançla bu zorluğun üstesinden geldi. Göğsümüzdeki iman da Allah'a çok şükür bizi zafere ulaştırdı." dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir