Dolar
7.7507
0.0606%
Euro
9.1055
0.0857%
Altın
1905.66
-0.022%
Borsa
1143.51
-0.151%
G. Altın
474.173
-0.0708%
Bitcoin
82658.92
0.0128%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C
  Yargı mensuplarının koruma isyanı

  Yargı mensuplarının koruma isyanı

  Tedbir için tabanca istedi Bir ay geçti, alamadı. Polis kulübesi istedi, 'hedef olur' diye verilmedi.
  • 21.09.2012 - 03:02

  Yargı mensuplarının koruma isyanı #1

  Tunceli'nin Ovacık ilçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un, hiçbir koruma tedbirinin olmadığı lojmanına girerken uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olması, yargı dünyasını ayağa kaldırdı.

  BİR TABANCA GELMEDİ

  Hürriyet'te yer alan habere göre; Uzun'un birlikte görev yaptığı Ovacık Hâkimi Ahmet Eryılmaz, hâkim ve savcıların özel paylaşım sitesi, "adalet.org"da, "Savcım bir ay oldu talep edeli, bir tabanca gelmedi" sözleriyle sitemini yargı mensuplarıyla paylaştı.

  OLAN ABİME OLDU KİMİN UMRUNDA

  Hâkim ve savcılar, koruma tedbirlerinin yetersizliğini yargının paylaşım sitesi, "adalet.org"da dile getirdiler. Bunlardan biri olan Eryılmaz, "Murat Abim karşı komşumdur. 1.5 aydır beraber yedik içtik. Adeta melektir. 2 tane masum pırıl pırıl yavrusu ve eşi boynu bükük şu an. Bir aydır istihbaratlar geliyordu. Savcılara yönelik hazırlıklar tamamlandı, harekete geçin diye. Buna rağmen ne korumamız ne lojmanda kameramız ne de belimizde silahımız vardı. Savcım, bir ay oldu talep edeli bir tabanca gelmedi. Bağıra bağıra, göz göre göre geldi hainler. 2 hâkim, 2 savcıyız. Hangimiz önce gitseydik lojmana hedef olacaktı. Olan abime oldu, kimin umrunda" diye yazdı.

  BİR AY ÖNCE SİLAH İSTEDİ AMA..

  Yakın çevresinden edinilen bilgiye göre de Uzun, silahlı saldırıdan yaklaşık bir ay önce hâkim-savcı arkadaşları ile adliye görevlileriyle bir güvenlik toplantısı yaptı. Uzun'un, bu toplantıda çalışma arkadaşlarını, "Emniyet'ten hâkim ve savcılara saldırı düzenleneceği istihbaratı geldi. Tedbirli olun. Daha az dışarı çıkın. Silah başvurusunda bulunalım" diye uyardığı öğrenildi. Uzun'un, Emniyet'ten güvenlik tedbiri alınması, koruma verilmesini talep ettiği, kendisi ve üç meslektaşı için silah başvurusu yaptığı da bildirildi. Emniyet yetkililerinin, lojmanların önüne polis kulübesi konulması önerisi üzerine Uzun'a, "Biz oraya polis kulübesi ve güvenlik koyarsak adliye lojmanı olduğu ortaya çıkar ve daha çok hedef haline gelirsiniz" yanıtı verildiği kaydedildi. Can güvenliği riski altındaki hâkim savcılara koruma ve silah verilmediği gibi adliye lojmanına güvenlik kamerası da konulmadı.

  "SAHİPSİZ KALDIK"

  "adalet.org"daki diğer tepkiler özetle şöyle:

  Sevgili Murat abi benim dönem arkadaşım, içimiz yanıyor. Ovacık kaymakamlığına ve Tunceli valiliğine fax, mesaj çekerek tepkimizi gösterelim, HSYK'yi harekete geçirelim, ah vah edip unutmayalım. Hepimiz bulunduğumuz yerlerde kaymakamlıklara ve valiliklere her ay bıkmadan usanmadan koruma talebini içerir yazı gönderelim, gelen ret cevaplarını biriktirelim, başımıza bir şey gelirse birileri, "koruma talebi yoktu" diyemesin ve talep ve cevap yazılarını yüzlerine vuralım.

  Tüm yargı camiası bu bilgiler ışığında Ovacık kaymakamı ve emniyet amiri hakkında ayrı ayrı ve hatta kurumsal olarak suç duyurusunda bulunmalıdır. Hiç değilse bu yaptığımız bundan sonra idarecilerin kulağına (olursa) küpe olur.

  Tedbir almayanlar hakkında soruşturma açılırsa ne olur? Kılıfına uydururlar, mazeret üretirler ve konu kapanır. Çünkü en iyi yaptıkları iş bu. İhmallerinin üzerini örtmek. Sahipsiziz.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir