Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.902
0.18%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Yargıtay Başkanı'ndan idam değerlendirmesi

  Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit, acımasız katledilen Özgecan Aslan olayının ardından başlayan idam tartışmaları hakkında "Toplumun genlerini düzeltmek gerek" dedi.
  • AA
  • 18.02.2015 - 15:29
  Yargıtay Başkanı'ndan idam değerlendirmesi

  cirit

  Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit, gazetecilere Yargıtay evinde öğle yemeği verdi. Yemek öncesi konuşan Cirit, acımasız katledilen Özgecan Aslan olayının ardından başlayan idam tartışmalarını değerlendirdi.

  TOPLUMUN GENLERİNİ DÜZELTMEK GEREKİR

  "Trajik bir olay. Toplumun genlerini düzeltmek gerekir. Hoşgörüyü sevgi ve saygıyı yaygınlaştırmak gerekiyor. Eğitim önemli. Nedensiz insanların öldürüldüğünü görüyoruz. Olayın sosyal ve eğitim boyutu var. Görsel medya önemli. Bizim dizilere her akşam 500 kişi ölüyor. Özgecan olayı bizi derinden sarsmıştır. Toplumda Özgecan olayıyla yüzde 80'i idamın geri gelmesini ister. Avrupa Birliği kriterleri için idamın kaldırılmasına imza attık. Biz yasaları uygularız. Devlet mantığında duygu ve düşünce olmaz."

  İYİ HAL İNDİRİMİ

  Mahkemelerin iyi hal indirimini de değerlendiren Cirit, şunları söyledi;

  "İyi hal indirimi yargılama sürecinde sanığın göstermiş olduğu davranış olumlu olursa mahkemeye saygı göstermiş ve soruları doğru cevaplamışsa hakim olumlu olarak değerlendirebiliyor. Burada hakim insiyatifiyle indirime gidebiliyor. Yargıtay bu keyfiliği ortadan kaldırmak için bu davalara özenle bakıyor."

  ADALET BAKANLIĞI'NA DÖRT MADDELİK TEKLİF

  Yargıtay Başkanı Cirit, Yargıtay'ın sorunlarını da çözme adına Adalet Bakanlığı'na dört maddelik yasa teklifi gönderdiklerini söyledi. Cirit, Güvenlik paketi görüşmleri olduğu için teklifin ne zaman ele alınacağını bilmediklerini belirtti.

  Adalet Bakanlığına gönderilen teklife göre; Yargıtay'da ön büro kurulacak, tüm dosyaların bir an önce görüşülmesi sağlanacak. Hukuk Genel Kurulu'nda 516 kişiyle yapılan görüşmeler sona erecek. Birinci Başkanlar Kurulu'nun belirleyeceği 5 kişilik heyet bu görüşmeleri yapacak. Yargıtay'ın fiziksel sıkıntılarının giderilmesi için Yargıtay'a Anayasa Mahkemesi ile Adalet Akademisi arasındaki arsaya yeni bina yapılacak. Eğitim problemlerinin çözümü için Hukuk Fakülteleriyle iş birliği yapılacak. Alternatif hukuk çözüm yolları denenecek. Ceza yargılamalarında temyiz harcı getirilecek.


  Görüş Bildir