Petrol
110.41
0.38%
Euro
17.0187
1.30%
Dolar
15.9174
0.28%
Altın
949.47
0.73%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
481.485
0.12%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Yargıtay başkanının İlker Başbuğ yorumu

  Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, İlker Başbuğ’un tutuklanmasını değerlendirdi.
  • 06.01.2012 - 10:40
  Yargıtay başkanının İlker Başbuğ yorumu

  Yargıtay başkanının İlker Başbuğ yorumu #1

  Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanması konusunda yargılanması devam eden bir hususta beyanda bulunamayacağını vurgularken, Başbuğ'un sivil mahkeme tarafından yargılanmasını ise, "O konu tartışılır" şeklinde değerlendirdi.

  İLKER BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI

  Yargıtay başkanı Nazım Kaynak Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ile Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Yargıtay Tetkik Hakimlerine düzenlenen Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tanıtım Semineri'nde gazetecilerin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması ve yargı gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

  Kaynak, bir gazetecinin Genelkurmay eski Başkanı'nın tutuklanmasını nasıl değerlendirdiğine yönelik soruya, "Mahalli mahkemelerin çalışma tarzları ile ilgili olarak şu safhada yargılaması devam eden bir hususta herhangi bir beyanda bulunmamız doğru olmaz" dedi. Kaynak, bir başka gazetecinin Başbuğ'un tutuklanmasında görevli mahkemenin sivil mi askeri mi olması gerektiğine yönelik bir başka soruya ise, "O konu tartışılır. Değişik ortamlarda tartışılır. Dosya sonuç itibariyle Yargıtay'a geleceği için bir değerlendirme yapmam mümkün değil" yanıtını verdi.

  "60 BİN FAZLALIK VAR"

  Yargıtay'daki iş yükünün azaltılmasına yönelik yapılan çalışmaların hatırlatılması üzerine ise Başkan Kaynak şöyle konuştu: "Biz göreve başladığımız Mayıs ayından sonra yapmış olduğumuz plan doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yılbaşı itibariyle sonuçları aldık. Sonuçlarda Yargıtay'da ortalama ayda 60 bin civarında fazlalıkla gidiyoruz. Bu sebeple bu çalışma temposunda bu performansla bir sene içerisinde hukuk dairelerindeki dosya sayısını bitirmek planındayız. Ceza dairelerindeki dosyalara gelince onun da 2 sene içerisinde biteceğini tahmin ediyoruz. Ancak bu arada yargıyı hızlandırma projelerinden örneğin Çek Kanunu ile ilgili yapılacak bir değişiklik bizim bu dosyaları bitirme ve sona erdirmede daha yardımcı olacaktır. Çekle ilgili olarak Yargıtay'da 200 bin dosya var. Yerel mahkemelerde de 1.5 milyon dolarında dosya var. Bu dosyaların hepsi çıkacak olan kanundan sonra hakimlerin verecekleri karar sonucu mahkemelerin gündeminden düşecektir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir