Euro
15.2101
-0.40%
Dolar
13.4293
-0.31%
Altın
793.66
0.01%
Borsa
201
-0.07%
Bitcoin
487.297
-1.16%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C
  Yargıtay'dan cemevi kararı

  Yargıtay'dan cemevi kararı

  Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, cemevlerinin tartışmasız ibadethane olduğunu ve giderlerinin ödenmesi gerektiği kararına vardı.
  • AA
  • 18.08.2015 - 03:51

  Yargıtay dan cemevi kararı #1

  Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, elektrik faturalarını ödemediği gerekçesiyle Cem Vakfı hakkında başlatılan icranın devamına karar veren yerel mahkeme kararını bozdu.

  ELEKTRİK FATURASINI DİYANET ÖDESİN İTİRAZI

  BEDAŞ, 10 elektrik faturasını ödemeyen Cem Vakfı hakkında dava açtı. Davayı kabul eden Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Vakıf ile ilgili icra takibinin devamına karar verdi.

  Cem Vakfı ise "Cemevleri ibadethane kapsamında kaldığından elektrik faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinden karşılanması gerektiği" iddiasıyla kararı temyiz etti.

  İNCELEME YAPMAYA BİLE GEREK YOK

  Temyiz istemini görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle bozdu.

  Gerekçeli kararda, "Cemevlerinin ibadethane kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin AİHM'in Cem Vakfı kararı da dikkate alınarak, davalı vakıfta bilirkişi marifetiyle keşif yapılarak, söz konusu vakfın ibadethane kapsamında değerlendirilecek bu bölüme ait aydınlatma giderleri tespit edilmeli ve sonucuna göre hüküm kurulmalıdır" denildi.

  Gerekçede, "Bu yönde bir araştırma ve inceleme yapılmaksızın davanın kabulü usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir" ifadelerine yer verildi.

  CEMEVLERİ ARTIK RESMEN İBADETHANE

  Kararı AA muhabirine değerlendiren Cem Vakfı Avukatı Erhan Arslaner, "Bu kararla artık cemevlerinin ibadethane olduğu tespiti açık ve net şekilde yapılmıştır. Tartışmaya bırakmayacak şekilde verilen bu karar evrensel hukuk normlarına uygun olarak verilmiştir. Bu yönü de önemli" dedi.


  Görüş Bildir