Petrol
115.36
1.04%
Euro
17.4046
-0.88%
Dolar
16.2074
-0.86%
Altın
965.96
-0.68%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
468.771
-3.79%
22ºC
İstanbul
Bulutlu 22 C

  Yarın Ankara'da Uluslararası Kürt Konferansı yapılacak

  Türkiye, Irak, Suriye ve İran'daki Kürt partilerin temsilcileri yarın Ankara'daki konferansta bir araya gelecek.
  • 08.11.2013 - 13:42
  Yarın Ankara'da Uluslararası Kürt Konferansı yapılacak

  Yarın Ankara da Uluslararası Kürt Konferansı yapılacak #1

  Temsilciler konferansta, demokrasi ve çözüm modellerini tartışacak. Konferansta BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PYD Eş Genel Başkan Asya Abdullah ile AK Parti MKYK üyesi Prof.Dr. Mazhar Bağlı'nın da konuşma yapacağı belirtildi.

  'KÜRTLERİN GELECEĞİNİ İLGİLENDİREN BİR DÖNEM'

  Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi'nce yarın Ankara'da gerçekleştirilecek olan 'Kürtler, Barış, Demokrasi ve Çözüm modelleri' konulu konferans 2 gün sürecek. Konferansla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye'de 1920'lerden itibaren farklı şekillerde varlığını sürdüren Kürt sorununun, demokratik yöntemlerle çözümüne yönelik görüşmelerin başlaması, yalnızca Türkiye'de değil, Kürtlerin yaşadığı tüm ülkelerde ve bölgelerde yeni bir sürecin, beklentinin ve algının yaşanmasına yol açtığı belirtildi.

  Açıklamada, 'İran, Irak ve Suriye'de yaşayan Kürtlerin de geleceğini ilgilendiren bir dönemden geçilmektedir. Konferans Kürtlerin barış, demokrasi ve çözüm sürecine bakışları, beklentileri ve talepleri Suriye, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, İran ve Türkiye'den katılımcıların sunuşlarıyla kapsamlı bir şekilde tartışmaya açılacaktır' denildi.

  AK PARTİ DE KONFERANSA KATILACAK

  Programı açıklanan konferansta, Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi adına Fuat Hüseyin, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) adına Hemrin Hewramani, Irak'taki Goran Hareketi adına Yusuf Muhammed, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) adına Azat Cundiyani, Irak İslami Birlik Partisi adına Abo Bekir Ali, BDP adına Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Suriye'deki PYD adına Eş Genel Başkan Asya Abdullah, Suriye Kürt Yüksek Konseyi adına İsmail Hani, İran'dan politikacı Abdullah Salih, DTK adına Seydi Fırat konuşmacı olarak yer alacak. Ak Parti MKYK üyesi Mazhar Bağlı'nın konuşma yapacağı konferansta, eski Milletvekili Hüsamettin Korkutata ve Prof.Dr. Mithat Sancar'ın da birer konuşma yapacağı belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir