Yaş çay alım fiyatı açıklandı

Yaş çay alım fiyatı açıklandı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 200 bin çay üreticisini ilgilendiren 2012 yılı yaş çay fiyatı bugün ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

1.22 KURUŞ TABAN FİYAT

Bakan Mehdi Eker, 1.10 kuruş taban fiyat, 12 kuruş da destekleme olmak üzere yaş çay alım fiyatını 1.22 kuruş olarak belirlediklerini söyledi. 2011 yılı yaş çay alım fiyatı, taban fiyat 98 kuruş, destekleme primi de 12 kuruş olmak üzere 1,10 lira olarak açıklanmıştı.

1 AY SONRA ÖDEMELER YAPILACAK

Tarım ve Havyancılık Bakanı Mehdi Eker, bu yılın tüm üreticilere hayırlı olmasını dileyerek, "Ülkemizde üretilen çayın büyük bir kısmını tabii ki Rize üretiyor. 760 bin dönüm alandan üretilen çayın yaklaşık veriminde yüzde 60'lık bir artış var. Bunun tamamının Çaykur tarafından alınma imkanı yok. Neticede devlete ait bir şirket ve önemli bir kapasiteye sahip. Ama çayın tamamını işlemesi gibi bir kapasiteye sahip olmadığından özel sektöründe alımı söz konusu oluyor" dedi.
2012 yılı için hükümet olarak çay üreticisini mağdur etmeyeceklerini kaydeden Bakan Mehdi Eker, "Görevde olduğumuz sürede çay üreticilerin mağdur olmaması yönünde çay fiyatlarını belirledik. 2012 yılında 1,1 liralık fiyatı yüzde 12'lik prim destekleme fiyatıyla toplam 1 lira 22 kuruşa çay alım fiyatlarını belirledik. Başbakanımızın talimatı ile Çaykur'la anlaşma yaptık ve alımdan sonra ise bir ay içerisinde ödemeler yapılacak. Ödemelerde bir gecikme olmayacak bu konu önemli" diyerek konuşmasını sonlandırdı.