Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  YAŞ'ta 22 askere emeklilik

  YAŞ'ta 22 askere emeklilik

  YAŞ'ta bu kez temdit olmaz..
  • 30.07.2012 - 08:35

  YAŞ ta 22 askere emeklilik #1

  1 Ağustos'ta başlayacak Yüksek Askeri Şûrâ toplantılarında tutuklu 22 generalin emekli edilmesi bekleniyor. Geçen sene emekli edilmesi düşünülen paşalar için Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in '1 yıl daha bakalım, mahkeme sürecini gözleyelim' talebi nedeniyle temdit (uzatma) kararı alınmıştı.

  YAŞIN EN BÜYÜK SORUNU

  Yeni Şafak'tan Erhan Seven'in haberine göre; Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Yüksek Askeri Şûrâ toplantısında tutuklu subayların durumu ele alınacak. Halen tutuklu 68 general ve amiralden 39'u terfi beklentisi içinde. Temditli olarak geçen yıllardan terfi almayan tutuklu 22 general ve amiral ile bu yıl terfi almayı bekleyen 17 general ve amiralin dosyaları YAŞ'ın en büyük sorunu olacak.

  2009, 2010 ve 2011 yıllarındaki şura toplantılarında tutuklu oldukları için terfi alamayan ve temditte 4 yılını dolduran 22 paşanın emekliye sevk edilmesi bekleniyor. Emekli edileceklerin sayısının bu yıl gelen dosyaların da eklenmesiyle artabileceği belirtiliyor.

  ÖZEL PAŞA 'BEKLEYELİM' DEMİŞTİ

  Geçen yıl göreve gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, tutuklu paşaların YAŞ'ın sivil kanadı tarafından emekli edilmesi isteğine '1 yıl daha bakalım, mahkeme sürecini gözleyelim, emekli etmeyelim' sözleriyle karşılık vermişti. Özel'in bu talebi üzerine emeklilik kararları 2012 şûrâsına kalmıştı.

  22 ASKER EMEKLİ EDİLEBİLİR

  Mahkeme süreci devam ederken komutanların durumunda da bir değişiklik olmadı. Özel'in bir yıl uzatma talebinin de sonuna gelindi. Bu nedenle, geçen yıllardan kalan 22 askerin öncelikli olarak bu sene emekliye sevk edilmesi bekleniyor.

  399 PERSONEL YARGILANIYOR

  Darbe girişimleri nedeniyle şu anda yargılanan subay ve astsubay sayısı 399. Bunlardan 227'si tutuklu, 172'si ise tutuksuz yargılanıyor. Tutuklular arasında Orgeneraller Bilgin Balanlı ile Nusret Taşdeler de bulunuyor. 

  KADROLAR ŞİŞTİ

  Emekli askeri savcı Faik Tarımcıoğlu, temdidin TSK'nın yapısını bozduğuna dikkat çekerek, 'Sürekli temdit edilerek kadrolar şişti. Liyakat dolayısıyla terfi etmesi gerekenler kadrosuzluk nedeniyle emekli ediliyor ve bu olay alt kademeler için büyük bir haksızlık. Kanun açıktır, TSK'nın 65. maddesi ile 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden tutuklu olanlar açığa alınmalıdır' yorumunu yaptı.

  TERFİ SIRASINDAKİ TUTUKLU KOMUTANLAR

  KARA KUVVETLERİ KORGENERALLER

  İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç, Yurdaer Olcan

  Tümgeneraller: Ahmet Yavuz, Gürbüz Kaya, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Berkay Turgut, Bekir Memiş, Fehmi Canan

  Tuğgeneraller: M. Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Lokman Ekinci, Gökhan Gökay

  DENİZ KUVVETLERİ KORAMİRALLER

  Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç

  Tümamiraller: Mücahit Şişlioğlu, Cem Gürdeniz, Fikret Güneş

  Tuğamiraller: Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Nadir Hakan Eraydın, Serdar Okan Kırçiçek, Cem Aziz Çakmak, Levent Erkek, Mehmet Fatih Ilğar, Turgay Erdağ

  HAVA KUVVETLERİ KORGENERALLER

  Korcan Pulatsü, Ziya Güler

  Tümgeneraller: Beyazıt Karataş, Güngör Kurubaş

  Tuğgeneral: Mustafa İlhan JANDARMA

  Tümgeneral: Halil Helvacıoğlu

  Tuğgeneral: Ali Aydın

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir