Petrol
91.84
0.04%
Euro
18.4772
-0.37%
Dolar
18.5785
0.04%
Altın
1.024
-0.56%
Borsa
3502
0.00%
Bitcoin
375.260
0.37%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Yatırımcı peşinde devr-i alem yapacak

  Yatırımcı peşinde devr-i alem yapacak

  2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefi koyan hükümet, krizi fırsata çevirecek ciddi atak başlatıyor.
  • 31.03.2012 - 06:05

  Yatırımcı peşinde devr-i alem yapacak #1

  Erdoğan, önümüzdeki 3 ay içerisinde Çin'den Meksika'ya Pakistan'dan Kazakistan'a kadar birçok ülkeye çıkarma yapacak. Ziyaret yapılacak olası ülkeler arasında Brezilya, Küba ve Şili de var...

  Akşam'da yer alan habere göre; Güney Kore ve İran seferlerini tamamlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni rotası 'ekonomik' ziyaretler... 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan hükümet, yeni stratejinin ilk adımlarını nisandan itibaren atmaya başlayacak. Başbakan, ekonomi kurmayları ve işdünyasıyla birlikte Çin'den Brezilya'ya, Meksika'dan Kazakistan'a kadar dünyanın dört bir yanına geziler düzenleyecek. Trilyonlarca dolarlık bütçeleri yöneten süper CEO'ların katılacağı İstanbul'daki zirveler de Başbakan'ın himayesinde gerçekleşecek.

  İLK SEFER ÇİN'E

  Erdoğan'ın nisandaki ilk seferi Çin'e olacak. 8-11 Nisan tarihlerinde kalabalık bir işadamı grubuyla gerçekleştirilmesi planlanan ziyarette, son 10 yılda 10'a katlanan ara malı ihracatının daha da artırılması hedefleniyor. Başta Devlet Başkanı Hu Jintao olmak üzere yapılacak üst düzey görüşmelerde 20 milyar dolarlık ticaretin 2015'e kadar ikiye katlanması hedefi konulacak. Gezinin, Suriye ve İran gündemleri nedeniyle siyasi açıdan da önemi büyük var.

  ASYA ÇIKARMALARI

  Erdoğan'ın, Çin'in ardından Asya çıkarmasını sürdürmesi öngörülüyor. Bu çerçevede Pakistan ve Kazakistan için de gezi gündemde. 21-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşme ihtimali bulunan iki ziyaret, yeni iş kapılarını aralayacak. Erdoğan, Kazakistan'a yapmayı planladığı geziyi, 24 şehidin verildiği terör saldırısı nedeniyle ertelemişti. Buna karşın, ABD Başkanı Obama'nın, 20-21 Mayıs tarihlerinde Chicago'da yapılacak NATO Zirvesi'ne Başbakan'ı davet etmesi nedeniyle Erdoğan'ın tercih yapması bekleniyor. Daha önce NATO Zirvesi'ne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılabileceği belirtilmişti.

  EKONOMİNİN KALBİ İSTANBUL'DA

  Başbakan, haziran ayında ise İstanbul'da dev organizasyonların himayeliğini üstlenecek. Bunlardan biri 4-6 Haziran'daki Dünya Ekonomik Forumu olacak. Forumun, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya zirvesinde dünya ekonomisine yön verilirken, iş dünyası, STK'lar ve siyasetten binin üzerinde temsilci hazır bulunacak. 7-8 Haziran'da ise bu kez Türk-Arap Forumu'nun 7'nci toplantısı İstanbul'da yapılacak. Maliye Bakanlığı ve Arap Birliği desteğinde DEİK ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğiyle gerçekleşecek zirveye, Arap dünyasının zengin şeyhleri ve işadamları katılıyor.

  KENT'İN DAVETLİSİ

  Erdoğan'ın katılması beklenen zirvelerden biri de 20-22 Haziran'da İstanbul'da gerçekleştirilecek 'Tüketici Ürünleri Forumu' olacak. Coca-Cola CEO'su ve Başkanı Muhtar Kent, ocakta ziyaret ettiği Erdoğan'a bizzat davetiyeyi vermişti. Foruma katılacak CEO'ların yönettiği toplam ciro 2 trilyon doları buluyor.

  AMERİKA TURU GÜNDEMDE

  Başbakan'ın, mayıs ayında yapılması planlanan ve dünya ekonomisinin kalbinin atacağı Meksika'daki G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne de gitmesi bekleniyor. Gezinin, bölge turuna dönüştürülmesi gündemde. Bu çerçevede Başbakan'ın, aralarında Brezilya, Küba, Şili'nin de olduğu ülkelere geniş kapsamlı bir ziyaret yapabileceği kaydediliyor. Geziye, kalabalık işadamı grubunun eşlik etmesi öngörülüyor.


  Görüş Bildir