Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Yeni anayasada türbanlı memur önerisi

  AK Parti'nin yeni anayasa önerisi, türbanın önünü açıyor.
  • 22.01.2013 - 09:13
  Yeni anayasada türbanlı memur önerisi

  Yeni anayasada türbanlı memur önerisi #1

  AK Parti’nin yeni anayasanın “idare” bölümü için önerilerinde yer alan “Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde ayrımcılık yapılamaz” hükmü, kamuda türban serbestisinin yolunu açıyor. Önerilerde ayrıca Genelkurmay Başkanı’nın Başkan tarafından atanacağı da yer alıyor. Vatan'dan Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, yeni anayasa için çalışmalarını sürdüren TBMM Uzlaşma Komisyonu’nun aldığı karar uyarınca dört parti yeni anayasanın “idare” bölümüne ilişkin önerilerini dün akşam geç saatlerde TBMM Başkanlığı’na sundu.

  Başkanlık sistemine uygun çarpıcı düzenlemelerde dikkat çeken AK Parti’nin önerileri özetle şöyle:

  KAMUDA TÜRBAN SERBESTİSİ

  “Kamu idaresinin genel esasları”nı belirlerken, mevcut anayasadan farklı olarak, “Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde ayrımcılık yapılamaz” hükmüne yer verildi. AK Parti, iktidarının ilk döneminde Meclis’ten geçirdiği “Kamu Yönetiminin Temel İlkeleri ve Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun”da da benzer bir hükme yer vermiş, ancak hüküm Cumhurbaşkanı Sezer tarafından “Kamu çalışanları için türban yasağının kalkması amaçladığı” gerekçesiyle veto edilmişti.

  MAHALLİ İDARE YETKİLERİ ARTACAK

  Öneride mahalli idarelerin yetkilerini artıracak hükme de yer verildi. Öneri metninde mevcut anayasada yer almayan “Mahalli idareler kanunda belirtilen ve münhasıran başka bir kamu idaresine verilmeyen kamu hizmetlerini yerine getirmeye yetkilidir” ifadesi yer aldı.

  GENELKURMAY, BAKANLIĞA BAĞLI

  AK Parti, Genelkurmay Başkanlığı’nı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlama projesini de yeni anayasa ile hayata geçirmeyi planlıyor. AK Parti'nin önerisine göre Genelkurmay, Milli Savunma’ya bağlı olarak görev yapacak. Kuvvet Komutanlıkları ise mevcuttaki gibi Genelkurmay bünyesinde kalacak.  

  GENELKURMAY BAŞKANI’NI BAŞKAN ATAYACAK

  Öneri metninde Genelkurmay Başkanı’nın nasıl atanacağına ilişkin açık bir hüküm yer almazken, AK Parti kurmaylarına göre Genelkurmay Başkanı’nı Başkan atayacak. Mevcut anayasada Cumhurbaşkanı’na ait olan “Başkomutanlık” sıfatı “Başkan”a ait olacak.  

  LAİKLİK YERİNE SİYASİ TARAFSIZLIK

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nı “anayasal kurum” olarak koruyan AK Parti, mevcut anayasadan farklı olarak Başkanlığın “laiklik ilkesi doğrultusunda” görev yapacağına ilişkin bir bir hükme önerisinde yer vermedi. AK Parti önerisinde “Diyanet İşleri Başkanılğı, siyasi tarafsızlık ilkesi doğrultusunda, kanunda gösterilen görevleri yerine getirir” hükmü yer aldı..

  Görüş Bildir