Yeni ATAK, ANKA ve HÜRKUŞ’lar geliyor

TUSAŞ, havacılık ve savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. İlkinin teslimatı 2014’te gerçekleştirilen T129 ATAK helikopterlerinden 24’üncüsü eylül ayı itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edildi.

YIL SONUNA KADAR 12 ATAK DAHA

Yapılan protokol, toplam 59 ATAK helikopterinin teslimatını içeriyor. TUSAŞ’ın yıl sonuna kadar 12 ATAK helikopterini daha teslim etmesi bekleniyor.

Yeni ATAK, ANKA ve HÜRKUŞ’lar geliyor

8 HÜRKUŞ DAHA GELİYOR

Öte yandan, ATAK Projesi’nde 14 helikopterin daha teslim edilmesiyle Faz 2 konfigürasyonuna geçilecek. TUSAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın temel uçuş eğitim ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanıp imal edilen 15 HÜRKUŞ-B uçağına yönelik çalışmalarını da titizlikle sürdürüyor. 2017 sonu itibarıyla da 8 HÜRKUŞ-B uçağının büyük ölçüde tamamlanacağı bildirildi. TUSAŞ, insansız hava araçlarında da bu yılı yeni teslimatla kapatacak. Şirket tarafından envantere kazandırılan 1 adet ANKA-B uçağının ardından, 1 adet uçağın daha Aralık 2017’de envantere gireceği belirtildi.

CHP'li milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hava operasyonlarında teröristleri değil sivilleri vurduğunu iddia etmiş ve büyük tepki toplamıştı.

Yeni ATAK, HÜRKUŞ ve ANKA'lar geliyor VİDEO


Yeni ATAK, ANKA ve HÜRKUŞ’lar geliyor