Euro
15.3143
0.46%
Dolar
13.4759
0.38%
Altın
797.2130
0.18%
Borsa
2,041.38
-0.03%
Bitcoin
567.795
-0.58%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Yeni Ticaret Kanunu ne getiriyor-İzleyin

  Yenilenen Türk Ticaret kanunu, hayatın birçok alanına yeni uygulamalar getiriyor.
  • 27.06.2012 - 05:17
  Yeni Ticaret Kanunu ne getiriyor-İzleyin

  Yeni Ticaret Kanunu ne getiriyor-İzleyin #1

  Türk Ticaret Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören kanun tasarısı, Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı. Yeni yasa, 1 Temmuz'da yürürlüğe giriyor.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  NELER DEĞİŞECEK

  - Gece yarısından sonra yolcuların uyuduğu saatte yüksek sesle müzik çalınmayacak.

  YOLCULUKTA SOĞAN YADA LAHMACUN YASAK

  - Şehirlerarası yolculuklarda yumurta, soğan, pide, lahmacun gibi kötü kokan yiyecekler yenilmeyecek.

  - Yolcu taşımacılığında sefer yapılamamışsa, harekette yolcunun katlanamayacağı zaman diliminde gecikme olursa; yolcu, ödediği ücreti ve varsa zararını isteyebilecek.

  - Yolcu, aksine bir sözleşme olmaması durumunda bagajı için de ayrı bir ücret ödemeyecek.

  - Firmalar, bilette belirtilen yerin başka bir kişiye verilmesi, aracın belli saatten önce hareketi nedeniyle yolcunun yetişememesi gibi nedenlerden sorumlu olacak.

  - Herhangi bir zarar ispat edilmese bile firma, bilet bedelinin 3 katı tazminat ödeyecek.

  BU KELİMELERİ ONAYSIZ KOYANA CEZA

  - Tek başlarına ticaret yapan ancak ticaret unvanlarına bir şirketin var olduğu izlenimini uyandıracak ekler yapan kişiler, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak.

  - Taksitli satış ve tüketici kredilerinde dürüst davranılmaması haksız rekabet olarak sayılacak. Uygulanan faiz veya vade farkı, ödemelerin nasıl yapılacağı açıklanacak.

  - Ticaret unvanına, ''Türk'', ''Türkiye'', ''Cumhuriyet'' ve ''Milli'' kelimelerini Bakanlar Kurulu kararı olmadan koyan tacirler, 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak.

  ŞİRKET İÇİN PARA TOPLAMAK YASAK

  - Şirket müdürlerinden en az birinin yerleşim yerinin Türkiye'de bulunması ve bu müdürün şirketi tek başına temsile yetkili olması zorunluluğu kalkıyor.

  - Bir şirket kurmak veya şirketin sermayesini artırmak amacıyla halka her türlü yoldan çağrıda bulunularak para toplanması yasaklanıyor.

  - Yönetim kurulu üyelerinin yakınları, şirkete nakit borçlanamayacak, bu kişiler için şirket kefalet, garanti ve teminat veremeyecek.

  OTOBÜSTE CANLI HAYVAN TAŞINMAYACAK

  - Müşteri, malın gerçek değeri konusunda yanıltılamayacak ve karar verme özgürlüğüne, verilen hediyelerle etki edilemeyecek. Kapıdan veya yoldan çevirerek yapılan satışlar, saldırgan satış yöntemi olarak değerlendirilecek.

  - Otobüslerde tavuk ve horoz gibi canlı hayvan taşınmayacak.

  - Tacirin kullandığı her türlü kağıt ve belgede, sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarasının gösterilmesi zorunluluğuyla ilgili maddenin yürürlüğü 1 Ocak 2014'e erteleniyor.

  - Kanun ticaret hayatına da yenilikler getiriyor. Yeni kanunla birlikte her tacir internet sitesi oluşturmak zorunda olmayacak, ancak internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi olan tacirler, işletmesi ile ilgili bilgileri bu siteden yayımlayacak.

  - Şirketin internet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az 6 ay süreyle internet sitesinde kalacak, aksi halde konulmamış sayılacak.

  - Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulan sermaye şirketlerinden internet sitesine sahip olanlar, üç ay içinde internet sitelerinin içeriklerini kanunun öngördüğü şekilde düzenleyecek.

  Kanunun göreve ilişkin hükümleri, kanun yürürlüğe girdiği tarihten önceki açılmış davalara uygulanmayacak.

  Bu davalar, açıldıkları tarihte yürürlükte bulunan kanun hükümlerine tabi olacak.


  Görüş Bildir