Petrol
113.56
0.05%
Euro
17.499
-0.22%
Dolar
16.9673
0.84%
Altın
983.38
0.57%
Borsa
2395
0.00%
Bitcoin
338.305
4.54%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Türkiye'deki yatlar kıyılarda Türk bayrağı kullanacak

  Türkiye'deki yatlar kıyılarda Türk bayrağı kullanacak

  Binali Yıldırım, kıyılarımızda bulunan ve yabancı bayrak asarak vergiden kaçan Türk yatlarıyla ilgili düzenleme yapıldığını açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 13.11.2016 - 14:32

  Türkiye deki yatlar kıyılarda Türk bayrağı kullanacak #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla-Sedef Tersanesi'nde gemi uğurlama törenine katıldı.

  Törende açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, geminin kıçına yabancı bayrak asarak vergiden kaçanlara da sürpriz yaptı.

  TÜRKİYE'DEKİ YATLAR TÜRK BAYRAĞINA GEÇECEK

  "'Artık biz Türkiye'nin kıyılarında yabancı bayraklı gemiler dalgalansın istemiyoruz' dediniz. 'Limanlarımıza başka ülkelerin bayrağını kıçlarında dalgalandıran yatlar olmasın' dediniz, bunun için düzenlememizi yaptık.  Önümüzdeki hafta düzenlememiz yürürlüğe girecek. Artık Türkiye'deki bütün yatların Türk bayrağına geçmesinin önünü açmış olduk."

  AĞAOĞLU DA ASMIŞTI

  Son olarak Ali Ağaoğlu, yat sahibi birçok ünlü isim gibi az vergi ödemek için milyon dolarlık yüzen sarayına, Türk bayrağı yerine Amerikan bayrağı asmıştı.

  Yabancı bayraklı yatlar kıyılarımızda olmayacak VİDEO

  Türkiye deki yatlar kıyılarda Türk bayrağı kullanacak #2

  Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

  "Dünya  nüfusunun 5'te birinin hala elektriğe ulaşamadığını düşünürsek çok önemli sosyal sorumluluğu da yerine getiriyor. Burada yapılan gemiler insanların en temel ihtiyaçlarını karşılıyor.

  Türkiye son 14 yılda, bir Türkiye'yi üçe katlamadı, küresel dış yardımlarda da dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girdi. 3 milyar dolar kadar destek oluyor, onların sorunlarının azalması için katkı sağlıyor.

  DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ ÜLKELERİ ARASINA GİRDİ

  Türkiye son 14 yılda, bir Türkiye'yi üçe katlamadı, küresel dış yardımlarda da dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girdi. 3 milyar dolar kadar destek oluyor, onların sorunlarının azalması için katkı sağlıyor. Denizcilik sektörünün dünyadaki küresel krizden en fazla etkilenen sektör. Dünya ticaretindeki daralma en önce denizcilik sektörünü etkiliyor. Türkiye'nin gemi inşaat sektörü krizden çıkabilecek yolları geliştirmeyi başardı.

  BAZI TEDBİRLER ALIYORUZ

  Bütün sektörün hareketliliğini devam ettiren, denizcilik sektörümüze teşekkür ediyorum. Biz de bu kriz sürecinde bazı tedbirleri alıyoruz. Üç önemli karar aldık. Uluslararası gemi siciline kayıttan dolayı sıkıntılar vardı. Armatörlerimizin kayıtlarıyla ilgili sorunlarını çözdük. Tersanelerimizin kira sürelerini 49 yıla çıkardık, bunların yıllık kira ödemelerini de indirdik. 'Artık ben Türkiye'nin kıyılarında yabancı bayraklı gemiler dalgalansın istemiyoruz' dediniz. Önümüzdeki hafta düzenlememiz yürürlüğe girecek. Artık Türkiye'deki bütün yatların Türk bayrağına geçmesinin önünü açmış olduk."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir