Euro
10.164
0.49%
Dolar
8.6614
0.11%
Altın
491.8
-0.03%
Borsa
1.41
0.17%
Bitcoin
382.807
3.91%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C
  Yılmaz: Suriye sınırında vur emri komutanlarda

  Yılmaz: Suriye sınırında vur emri komutanlarda

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Suriye sınırındaki son gelişmeleri değerlendirdi..
  • 14.11.2012 - 10:38

  Yılmaz: Suriye sınırında vur emri komutanlarda #1

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''Angajman kurallarının değiştiğini Sayın Başbakan uçağımız düştüğünde açıkladı. O angajman kuralları geçerlidir. Yeni bir değişiklik şu anda sözkonusu değil. Sınırlarımızı ihlal eden Suriye uçaklarına veya helikopterlerine gereken cevap verilecektir'' dedi.

  Bakan Yılmaz, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı için AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin angajman kurallarıyla ilgili tartışmalara ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, ''Suriye'ye karşı angajman kurallarında değişiklik var mı?'' sorusu üzerine, ''Angajman kurallarının değiştiğini Sayın Başbakan uçağımız düştüğünde açıkladı. O angajman kuralları geçerlidir. Yeni bir değişiklik şu anda sözkonusu değil'' diye konuştu.

  ''ORADAKİ BİRLİKLERE DE ANINDA MÜDAHALE ETME YETKİSİ VERİLMİŞTİR''

  Bakan Yılmaz, ''Vur emrinin Hava Kuvvetleri'ne geçtiği iddiası var...'' hatırlatması üzerine, ''Sınırlarımızı ihlal eden Suriye uçaklarına veya helikopterlerine gereken cevap verilecektir. Sınırlarımızı ihlal edene... Dolayısıyla kendilerine nota da verilmiştir. Bilhassa orada yaşayan vatandaşlarımızın gönlü ferah olsun. Silahlı Kuvvetlerimiz 24 saat görevinin başındadır. Oradaki birliklere de anında müdahale etme yetkisi verilmiştir'' ifadelerini kullandı. Bakan Yılmaz, gazetecilerin, ''Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı angajman kuralları dışında yeni bir değişiklik yok diyebilir miyiz?'' sorusuna da ''Doğrudur'' karşılığı veren Milli Savunma Bakanı Yılmaz, ''Yetki direk Hava Kuvvetleri'ne mi geçti'' sorusuna ise, ''Olay yerindeki yetkili komutanlara devredilmiştir'' karşılığını verdi.

  ANGAJMAN KURALLARI UNUTULDU

  Türkiye-Suriye sınırının en hararetli noktası Ceylanpınar'da halk bölgeyi terk ediyor. Resulayn kasabasını bombalayan Suriye jetleri onlarca insanın ölümüne neden olurken Türkiye'nin açıkladığı angajman kuralları ise unutuldu. Yaklaşık 4 gündür sınırın sıfır noktasındaki yerleşim birimlerini bombalayan Suriye'ye karşı Türkiye nota verdi. Ancak Türk jetinin düşürülmesinden sonra değişen angajman kurallarında Suriye jet ve helikopterlerinin sınırın 5 km mesafesine gelmesi halinde Türk tarafının gerekli müdahaleyi yapacağı belirtiliyordu.

  ERDOĞAN: "OYUNA GELMEYECEĞİZ"

  ABD başkanlık seçimi sonrası bölgede yeni adımların atılması beklenirken Başbakan Erdoğan dün temkinli bir açıklamada bulundu ve "Bizi içeride ve dışarıda kaosa sokmaya çalışanların oyununa gelmeyeceğiz" açıklamasında bulundu. Erdoğan bu çıkışıyla Suriye sınırındaki bombardımanın Türkiye'yi bölgedeki kaosa çekmeye yönelik olduğuna bir vurguydu.

  Tüm bu gelişmeler sonrasında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Angajman kurallarının değiştiğini sayın Başbakan uçağımız düştüğünde açıkladı. O angajman kuralları geçerlidir. Yeni bir değişiklik şu anda sözkonusu değil. Sınırlarımızı ihlal eden Suriye uçaklarına veya helikopterlerine gereken cevap verilecektir'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir