Yoksul öğrenci fotoğrafına bölücülük tepkisi

Yoksul öğrenci fotoğrafına bölücülük tepkisi

CHP'li Rıza Türmen, Diyarbakır'ın Yamaçlar köyünde ayaklarında terlikle eğitime giden öğrencilerin fotoğrafını gösterince MHP'li Oktay Öztürk, 'Siz bölücülük yapıyorsunuz' dedi.

KOMİSYONDA BÖLÜCÜLÜK KAVGASI

T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun ana dilde eğitim ve öğrenimi düzenleyen “Eğitim ve Öğrenim Hakkı Hürriyeti (Özgürlüğü) maddesinde "bölücülük" tartışması çıktı. CHP'li Rıza Türmen, Diyarbakır Yamaçlar Köyü'nde, ayaklarında terlikle eğitime gelen öğrencilerin fotoğrafını göstererek, “Dilin, yoksulluk gibi sosyal ve ekonomik boyutu da var.

TÜRMEN: ASIL BÖLÜCÜLÜĞÜ SİZ YAPIYORSUNUZ

''Buna göre de politikalar üretilmesi gerekir” deyince MHP'li Oktay Öztürk, “Siz bölücülük yapıyorsunuz” dedi. Türmen, ağır suçlama karşısında Öztürk'e "Asıl bölücülüğü siz yapıyorsunuz” diye karşılık verdi. Türmen, fotoğraflara işaret ederek, “Bunları görmezden gelmek bölücülüktür” dedi. Tartışma büyüdü. CHP'li Atilla Kart, “Asıl bunları konuşmamak bölücülüktür” dedi. Kart, Öztürk'e, "Bu yaklaşım komisyon anlayışıyla bağdaşmıyor” diye konuştu. Öztürk, kısa bir süre sonra toplantıdan ayrıldı. Madde üzerinde bir anlaşma sağlanamadı.