Euro
10.3315
-0.98%
Dolar
8.8213
-0.5%
Altın
496.93
-0.43%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
383.363
-0.23%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  YÖK'ten 28 Şubat hamlesi

  28 Şubat'la yürürlüğe giren Milli Komiteler lağvedildi.
  • 15.04.2012 - 06:36
  YÖK'ten 28 Şubat hamlesi

  YÖK ten 28 Şubat hamlesi #1

  Resmî devlet görüşünü üniversitelere de dayatmak amacıyla 28 Şubat post-modern darbesi sürecinde yürürlüğe giren YÖK Milli Komiteler Yönetmeliği, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya tarafından lağvedildi.

  Taraf gazetesinin haberine göre, YÖK'ün ve üniversitelerin bağımsızlığına gölge düşüren ve bu kurumları devletin resmî görüşü doğrultusunda biçimlendirme amacı taşıyan Milli Komiteler Yönetmeliği'nin kaldırılmasıyla ilgili düzenleme, dünkü Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  28 ŞUBAT ÜRÜNÜ

  YÖK kapsamındaki Milli Birlik Komiteleri'nden biri olan Milli İlahiyat Komitesi, 28 Şubat döneminde, İslam'ı devletle uyumlu hale getirmek düşüncesiyle oluşturulmuştu.

  Milli Komiteler Yönetmeliği kapsamındaki 11 komitenin isimleri şöyle: Milli İlahiyat Komitesi, Enformatik Milli Komitesi, Türk Ermeni İlişkileri Milli Komitesi, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kuruluş İşleyiş ve Görev Yönetmeliği, Stratejik Araştırma ve Etüdler Milli Komitesi Yönetmeliği, Mevlana Değişim Programına İlişkin Yönetmelik, Yakın Çağ Tarih Araştırmaları Milli Komitesi Yönetmeliği, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Teşkilât, Görev ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği, Yükseköğretim Kurulu Milli Komiteler Yönetmeliği, Yükseköğretim Kurulu Rektörler Komitesi Kurulması Hakkında Yönetmelik, Yükseköğretim Kurulu Teşkilatı ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği, Yükseköğretim Kurumlarında Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Yönetmeliği ve Yükseköğretim Üst Kuruluşları İle Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir