Petrol
83.86
-1.19%
Euro
17.6914
0.01%
Dolar
18.4833
0.19%
Altın
965.55
-0.04%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
350.305
-5.99%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  YPG'nin iki merkezi IŞİD'in eline geçti

  YPG Asayiş Merkezi ve Adalet Merkezi'nin IŞİD'in eline geçtiği doğrulandı.
  • 12.10.2014 - 09:35
  YPG'nin iki merkezi IŞİD'in eline geçti

  YPG nin iki merkezi IŞİD in eline geçti #1

  Kobani kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim Kobani'nin yüzde 70'inin ellerinde, yüzde 30'unun da IŞİD militanlarının denetiminde olduğunu söyledi. BBC Türkçe'ye konuşan Enver Müslim "Doğu, batı, güney cephelerinde çok şiddetli çatışmalar var. Ağır silahlarla saldırıyorlar. Rakka, Mındıc, Telabiyad ve Ceraplus'tan silah ve insan takviyesi yapıyorlar." dedi. Enver Müslim kentteki YPG Asayiş Merkezi ve Adalet Merkezi IŞİD'in eline geçtiğini de doğruladı.

  "YARDIM KORİDORU AÇILSIN"

  BBCTürkçe'nin haberine göre; IŞİD militanlarının Mürşitpınar Sınır Kapısına yoğun saldırılar düzenlediğini de ifade eden Müslim "Ama hala bizim elimizde" diye konuştu. Müslim kentte mahsur kalan sivillerin sayısı konusundaysa "Savaş ortamındayız. Net bir rakam söyleyemem ama binlerece sivil mahsur kaldı ve katliam tehlikesiyle karşı karşıyalar. Bu sivillerin kurtarılması ve katliamın önlenmesi için acilen yardım koridoru açılmasını istiyoruz" dedi. Enver Müslim ayrıca silah yardımına da ihtiyaçları olduğnu vurguladı.

  "IŞİD DENEDİ AMA ALAMADI"

  Kobani Kantonu Başkan Yardımcısı Halid Berkel de IŞİD'in kentin batısında, Mürşitpınar Sınır Kapısına doğru saldırıya geçtiğini, ancak denetimi ele geçirmeyi başaramadıklarını söyledi. Berkel, sınır kapısının "birkaç noktadan karşı saldırıya geçen ve IŞİD'e ağır kayıplar verdiren" YPG güçlerinin elinde olduğunu belirtti. BBC Arapça'ya konuşan Berkel, IŞİD'in özellikle kentin güneybatısı, güneydoğusu ve doğusundan yoğun saldırılar düzenlediğini aktardı. Halid Berkel IŞİD'in bomba yüklü araçlar ve intihar eylemleriyle kentin doğusunda küçük bir ilerleme kaydettiğini ve belediye sarayına doğru ilerlemeye çalıştığını vurguladı. Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi 700 kişinin Kobani'de mahsur kaldığını söylemişti. Özel Temsilci Steffan de Mistura Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesi halinde sivillerin "büyük ihtimalle katledileceklerini" belirtmişti.


  Görüş Bildir