Euro
13.9243
-0.6%
Dolar
12.3407
-0.23%
Altın
712.54
-0.07%
Borsa
1.776
0%
Bitcoin
724.279
1.02%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Yüksek Askeri Şura 1 hafta önce toplanacak

  Yüksek Askeri Şura toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi 1 hafta öne çekilecek.
  • Detay Haber
  • 23.07.2016 - 03:57
  Yüksek Askeri Şura 1 hafta önce toplanacak

  Hürriyet'te yer alan habere göre; YAŞ’ın erkene alınmasını Genelkurmay’ın istediği, resmi olarak netleşmese de toplantının 27-29 Temmuz’da yapılabileceği belirtildi. YAŞ’ta bu yılki atamaların nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

  Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şura üyelerinin önüne gelecek olan dosyalarla ilgili hazırlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Personel Başkanı Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk başkanlığında bir heyet yürütüyor.

  Tümgeneral Gençtürk de darbeciler tarafından derdest edilip Akıncı Hava Üssü’ne götürülen komutanlar arasında yer almıştı.

  DARBECİLER HAZIRLAMIŞTI

  Darbe girişimi öncesi Şura’da durumları görüşülecek dosyaları, darbecilikten tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu ile Genelkurmay Personel Plan Yönetim Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç hazırlamıştı.

  Yeni heyetin ise bunlardan, çoğunun darbe girişimine katıldığı anlaşılan çok sayıda askerin dosyasını ayıkladığı öğrenildi. Özellikle tuğgeneral ve kurmay albay rütbesindeki personel için her türlü istihbarat çalışması yapılıyor.

  TSK SİL BAŞTAN

  Toplam 358 general ve amiral olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) 124 general ve amiralin darbeci şüphesiyle gözaltına alınmaları veya tutuklanmaları nedeniyle bu yılki Şura’da, ordu yapılanmasında oluşan büyük bir boşluk doldurulacak. Bir kaynak, “TSK, yeniden yapılanacak” dedi.

  Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a gelip korunmasında önemli rol oynayan 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın daha üst düzey bir göreve getirilebileceği ileri sürülüyor.

  KUVVET KOMUTANLARININ HEPSİ DEĞİŞEBİLİR

  Kulislerde Genelkurmay Başkanı dahil tüm kuvvet komutanlarının değişeceği iddiaları da seslendiriliyor. Rahatsızlığı nedeniyle GATA’da tedavi altında olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi bu yıl emekliye sevk edilecek.

  Yerine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in geleceği öne sürülüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak da Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin adı geçiyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir