Euro
15.2719
-0.19%
Dolar
13.5323
0.19%
Altın
799.6130
-0.11%
Borsa
1916
0.29%
Bitcoin
499.128
6.95%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Yunan gazetesi Nutuk dağıttı

  Yunanistan'ın en çok satan gazetesi TaNea, okurlarına Nutuk dağıttı
  • 26.08.2012 - 09:52
  Yunan gazetesi Nutuk dağıttı

  Yunan gazetesi Nutuk dağıttı #1

  Yunanistan'ın etkili gazetesi TaNea ünlü devlet adamlarının sözlerini "Dünyayı değiştiren konuşmalar" sloganıyla okurlarına hediye etmeye başladı. Kampanyanın ilk kitapçığı Atatürk 'ün Nutuk 'u oldu.

  "NUTUK" İLE BAŞLADI

  Yunanistan'ın en çok satan gazetesi TaNea, her hafta gazetenin yanında vereceği 'dünyayı değiştiren konuşmalar' serisine, bu hafta Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'u ile başladı.

  Gazete, dün başlattığı ve önümüzdeki haftalarda her cumartesi sürecek promosyonunun ilk haftasında Nutuk'un yanında ayrıca aynı dönem Yunanistan lideri olan Elefterios Venizelos 'un parlamentoda yaptığı Türk-Yunan yakınlaşması konuşmalarını içeren kitapçığı okurlarına verdi.

  Yunan gazetesi Nutuk dağıttı #2

  "TÜRKİYE'DE GÖRÜLMEMİŞ DEĞİŞİKLİKLER YAPTI"

  Gazete, Atatürk'ün Nutuk'un sunuş metninde, "Kemal, Türkiye'de görülmemiş değişiklikler yaptı, esas hedefi, toplumun milli dayanışma temelinde yeniden yapılanması, din ile siyasi iktidarın tamamen birbirinden ayrılması ve yeni devletin bilinçli olarak Ortadoğu'dan Avrupa'ya yönelmesi idi" ifadesini kullandı.

  YUNAN DIŞ POLİTİKASINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER

  Gazete sunuşunda, "Küçük Asya felaketi (Kurtuluş Savaşı) ile Yunan dış politikasında köklü değişiklik başladı. Yeni politikanın hedefi Yunan egemenliğinin yayılması değil, ülkenin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması ve özellikle Türkiye ile siyasi işbirliği oluşturmak idi" denildi.

  Milliyet gazetesinin haberine göre, Venizelos'un da 17 Haziran 1930'da Yunan parlamentosunda gerçekleştirdiği Türk-Yunan nüfus mübadelesine ilişkin konuşması Nutuk'un yanında yer aldı. Gazete bu konuşma sonrasında 30 Ekim 1930'da Ankara'da iki ülkenin Dostluk Anlaşması imzaladığına dikkat çekti.

  Seri gelecek hafalarda ADB'nin eski başkanlarından John Keneddy, Güney Afrika'nın eski devlet başkanı Nelson Mandela, ABDli siyasetçi ve aktivist Malcolm X, Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun konuşmalarını okurlarına verecek.


  Görüş Bildir