Dolar
7.7554
0.4416%
Euro
9.1067
0.5576%
Altın
1902.4
0.8834%
Borsa
1152.27
0.6138%
G. Altın
474.304
1.5596%
Bitcoin
84170.38
1.191%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Yunanistan'da bayram namazı Olimpiyat'da

  Yunanistan'da bayram namazı Olimpiyat'da

  Komşu Yunanistan'dan Müslümanların bayram namazını Olimpiyat Stadı’nda kılmalarına izin çıktı..
  • 22.07.2012 - 08:36

  Yunanistan da bayram namazı Olimpiyat da #1

  Yunan hükümeti zin verdi... Yıllardan beri Atina’ya cami yapılmasına karşı çıkan Yunan hükümeti, bu yıl Müslümanların bayram namazını 322 milyon dolara mal olan Olimpiyat Stadı’nda kılmalarına izin verdi. Yunanistan yıllardan beri görmezden geldiği Müslüman toplumu için ilk defa bir adım attı.

  OLİMPİYAT STADI TAHSİS EDİLDİ

  Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Atina’ya cami yapımı konusunda yıllardan beri ayak direyen ve Türkiye’den farklı farklı taleplerde bulunan Yunan hükümeti, Ramazan Bayramı’nda namaz kılmak için yer bulamayan başkentteki Müslümanlar için Olimpiyat Stadı’nı tahsis etti. Kathimerini Gazetesi'nin haberine göre İçişleri, Eğitim, ve Din Bakanlıkları, ülkedeki Müslüman topluluklar arasında yapılan görüşmeler sonucunda Ramazan Bayramı Namazı‘nın 75 bin kişilik “Spiros Louis” Olimpiyat Stadı’nda kılınmasını kararlaştırdı. Haberde Ramazan Bayramı’nda burada namaz kılmak ve ardında da bayramlaşma merasimini yerine getirmek isteyen Müslüman toplumların 10 Ağustos’a kadar Olimpiyat Stadı yönetimine başvurmaları istendi.

  CAMİ YAPILMASINA SÜREKLİ KARŞI ÇIKIYORLAR

  Batı Trakya’daki Türk azınlığı yıllardır “Türk” olarak tanımayan Yunanistan hükümeti, neredeyse toplum nüfusunun yarısının yaşadığı 3.7 milyonluk başkentte Müslümanların sayısı artmasına rağmen cami yapılmasına sürekli olarak karşı çıkmıştı. Bunu bir devlet politikası olarak benimseyen Yunan siyasetçiler ve din adamları, minareleri sökülen Osmanlı’dan kalma Mustafa Ağa Camisi’ni bile ibadete açmak için Türkiye’den çeşitli taleplerde bulunmuştu. Son olarak Yunan kilisesinin şahin isimlerinden Selanik Metropoliti Anthimos, cami karşılığında Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması talebinde bulunmuş, ayrıca Ayasofya’da dini ayinlerin yeniden başlamasını istemişti. Olimpiyatlarda cami talebi reddedilmişti. Yunan yetkililer, 2004 yılında yapılan Atina Olimpiyatları sırasında Avrupa ülkeleri ve Olimpiyat Komitesi talep ettiği halde başkente cami yapımına onay vermemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir