Petrol
114.19
0.02%
Euro
17.3702
-1.08%
Dolar
16.224
-0.76%
Altın
967.6
-0.51%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.603
-2.30%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmen iadeleri yeniden başladı

  Göçmen krizinin çözümü için Türkiye ile AB'nin vardığı anlaşma gereğince, Yunanistan Türkiye'ye 2. göçmen kafilesinin iadesine başlandı.
  • Ajanslar
  • 08.04.2016 - 11:31
  Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmen iadeleri yeniden başladı

  45 Pakistanlı erkeği taşıyan feribot, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan hareket etti. Kafile, iadeleri protesto eden 3 kişinin suya atlayıp feribotun önüne geçmeye çalışması nedeniyle, planlanandan geç yola çıktı. Bugün yaklaşık 95 göçmenin daha Yunanistan’ın farklı adalarından Türkiye’ye gönderilmesi bekleniyor.

  Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmen iadeleri yeniden başladı #1

  İLK KAFİLE PAZARTETSİ GELMİŞTİ

  Avrupa’ya göçmen akınının kontrol altına alınması amacıyla imzalanan anlaşma uyarınca, ilk kafile Pazartesi günü İzmir’in Dikili ilçesine varmıştı. Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan kalkan 3 feribotta, çoğu Pakistan uyruklu olmak üzere 202 göçmen bulunuyordu. Sığınma başvurularının yığılması üzerine Yunanistan iadelere 3 gün ara vermişti.

  AB – Türkiye anlaşması uyarınca 20 Mart’tan itibaren Yunanistan’a kaçak olarak ayak basan her bir göçmen, iltica başvurusu yapmaması ya da başvurusunun reddedilmesi durumunda Türkiye’ye iade edilecek. Anlaşmaya Suriyeli mülteciler de dahil.

  Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmen iadeleri yeniden başladı #2

  HER BİR SURİYELİ KARŞILIĞINDA BAŞKA BİR SURİYELİ

  AB ise Türkiye’ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında, Türkiye’deki mülteci kamplarından bir Suriyeliyi kabul etme sözü vermişti. Türkiye, anlaşma karşılığı AB’den 3 milyar euro fon ve Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi’ne vizesiz girişini kolaylaştırma sözü aldı. Türkiye’ye geri gönderilen Suriyeli göçmenler kamplara yerleştirilirken, diğer göçmenler ülkelerine geri gönderilmek üzere farklı illerde bulunan Geri Gönderme Merkezlerine yönlendiriliyor.

  Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmen iadeleri yeniden başladı #3

  BM ANLAŞMAYA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR

  Başta Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olmak üzere uluslararası dernekler, iadelerin ‘göçmenlerin haklarını koruyacak önlemler alınmadan’ başladığı iddiasıyla anlaşmaya tepki göstermişti. Uluslararası Af Örgütü de Türkiye’yi, binlerce Suriyeli göçmeni ülkelerine geri dönmeye zorlamakla suçlamıştı. Türkiye iddiayı reddetmiş, hiçbir göçmeni iradesi dışında Suriye’ye göndermediğini söylemişti.

  Yunanistan’dan Türkiye’ye göçmen iadeleri yeniden başladı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir