Dolar
7.6751
0.2206%
Euro
8.9273
0.2256%
Altın
1857.12
-0.2486%
Borsa
1124.17
0%
G. Altın
458.617
0.027%
Bitcoin
83418.22
1.3967%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  Yurtdışından gelen paşalar da tutuklandı

  Balyoz davası başladığında yurt dışı görevinde olup, Türkiye'ye dönerek teslim olan iki amiral de ceza aldı.
  • 22.09.2012 - 03:14
  Yurtdışından gelen paşalar da tutuklandı

  Yurtdışından gelen paşalar da tutuklandı #1

  NATO Uluslararası Askeri Karargah (IMS) Lojistik ve Kaynaklar Başkan Yardımcısı iken hakkında yakalama emri çıkartılan ve Türkiye'ye gelerek teslim olan Tuğgeneral Hakan Akkoç ile yurtdışında resmi görevde birlik komutanı olarak Türkiye'yi temsil ederken Basra Körfezi'nde görevli iken hakkında yakalama kararı çıkartılan Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul da ceza alan sanıklar arasında yer aldı. Mahkeme Akkoç ve Ertuğrul'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  AKKOÇ'A 16 YIL HAPİS

  NATO'daki Mahkeme, NATO Uluslararası Askeri Karargah (IMS) Lojistik ve Kaynaklar Başkan Yardımcısı iken Türkiye'yeb gelerek teslim olan Tuğgeneral Hakan akkoç'u hükümeti ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırdı. Akkoç'un tutuklu kaldığı süreyi, verilen ceza miktarını, kaçma şüphesini ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağını dikkate alarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  Hakan Akkoç, 55. Mknz. P. Tug. Komutanı (Kırklareli) iken kriterleri uyduğu için, NATO'nun talebi üzerine 2 yıl önce Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MSB imzalı üçlü kararnameyle Uluslararası Askeri Karargah (IMS) Lojistik ve Kaynaklar Başkan Yardımcılığı'na atandı. Belçika'da, NATO şemasındaki üç savunma direktöründen biri olarak kordiplomatik görev yapan Akkoç'un ismi, Balyoz davası belgelerinin ünlü EK-A listesinde çıktı. Balyoz şüphelisi, 40'ı muvazzaf general ve amiral 102 subay hakkında çıkarılan yakalama emri üzerine 2011 Şubat ayında Türkiye'ye ifade vermeye geldi. İfadesinde, "Balyoz seminerinin yapıldığı tarihlerde yurtdışı görevindeydim, adımı bu listeye yazanlardan şikayetçiyim" demesine rağmen tutuklandı.

  BAŞBAKAN: BU İNCELİKTİR

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uzun tutukluluk süreleriyle ilgili konuşmasında "NATO'daki görevini bırakıp gelip teslim oldu. Bu inceliktir" sözleriyle onu işaret etmişti.

  ERTUĞRUL'A 18 YIL HAPİS

  Yurtdışında resmi görevde birlik komutanı olarak Türkiye'yi temsil ederken Basra Körfezi'nde görevli iken hakkında yakalama kararı çıkartılan ve Ankara'da TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ndeki tedavisini yarım bırakarak teslim olan Tümamiral Sinan Ertuğrul da hükümeti ortadan kaldırmauya eksik teşebbüs suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ertuğrul, tutuklu kaldığı süre, verilen ceza miktarı, kaçma şüphesi ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesi ile tahliye edilmedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir