Petrol
112.2
2.83%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.000
1.94%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Yüz nakli olan Salih Üslün'ün ilk görüntüsü

  Yüz nakli yapılan Salih Üslün, ameliyattan sonra yeni yüzüyle ilk kez görüntülendi.
  • 13.11.2013 - 15:58
  • Güncelleme : 13.11.2013 - 17:25
  Yüz nakli olan Salih Üslün'ün ilk görüntüsü

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 23 Ağustos'ta yüz nakli yapılan Salih Üslün (54) ameliyatın üzerinden geçen 82 günün ardından ilk kez kameralar karşısına geçti. Sakal tıraşı yapılan Üslün, el işaretiyle yeni yüzünü beğendiğini belirtti. Üslün'ün son durumu hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ameliyatın üzerinden 82' gün geçtiğini hatırlattı.

  'ARTIK YEMEK YİYEBİLİYOR'

  Üslün'ün bugüne kadar sabrettiğini belirten Prof. Dr. Özkan, 'İlk defa görüyor kendisini. Bize göre de iyi oldu. Kendisi de beğendi. Beğenmesinin dışında önemli olan burada fonksiyonel olması. Artık yemeğini yiyebiliyor. En kısa süredeki boğazındaki deliği de kapatmayı planlıyoruz en kısa zamanda. Onun için antrenmanlara başladı. En kısa sürede ondan da kurtuluyor. En geç bir buçuk ay içinde evine taburcu etmeyi planlıyoruz. Kendi hayatını normal şekilde devam ettirsin diye. Sadece göz kapakları için ufak bir müdahale yapmıştık. Belki bir tane daha uzun dönemde gerekebilir. Sinirleri çalışmaya başladığında. Kasların hareketleri yerine geldiğinde 3 ayı bulur ondan sonra herhangi bir ameliyata gerek kalmayacak. Burada önemli olan Salih bey bizim yaptığımız ender vakalardan biri. Alt üst çene yüzün tümü. Dilin tabanı ön kısmı artık dil hareketleri var. Yemeğini rahat yiyebiliyor. 5-6 yıldır yemek yiyemeyen, su içemeyen biriyken artık bunu yapabiliyor. Tadını alarak yapıyor. Daha iyi yapacak. Nefes borusunu da halletliğimizde ağzından nefes alabilecek.' şeklinde konuştu.


  OĞLU: 'BENDEN DAHA GENÇ GÖRÜNÜYOR'

  Salih Üslün'ün oğlu Sedat Üslün de, babasının yeni halinin kendisinden daha genç göründüğünü söyledi. Babası için her şeyin önemli olduğunu belirten Üslün, 'Babam için her şey önemli. Yemesi, içmesi, duruşu da önemli. Ama sağlığı daha çok önemli.5 yıldır yemek yiyemiyor. Ekmeğin tadını unutan birisi. Daha ilerde kendi ihtiyaçlarını kendi giderebilecek. Çok mutluyuz. Herkesin böyle mutlu olmasını dilerim.' dedi.


  Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonucu özel bir hastaneye kaldırılan 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın beyin ölümü gerçekleşmiş; ailesi iç organlarının yanı sıra yüz, kol ve bacaklarını da bağışlama kararı almıştı. Bunun üzerine Turan'ın yüzü Salih Üslün'e, 22 Ağustos'ta nakledilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir