Euro
10.309
0%
Dolar
8.7575
-0.05%
Altın
492
0.22%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.217
4.28%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Yüzlerce kartı kopyalayıp alışveriş yaptılar

  İzmir polisi, 2014’ün Aralık ayından beri yaklaşık bin kişiye ait kart bilgilerini kullanarak ürün alan 3 kişiyi tutukladı.
  • İHA
  • 02.09.2015 - 11:37
  Yüzlerce kartı kopyalayıp alışveriş yaptılar

  Yüzlerce kartı kopyalayıp alışveriş yaptılar #1

  İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, U.U.U., Ö.K. ve Ç.P. isimli şahısların birbirleriyle irtibat halinde olarak 2014 Aralık ayından günümüze kadar başkalarına ait kart bilgileriyle yurt dışında bulunan uluslararası markalara ait e-alışveriş siteleri üzerinden mali değeri yüksek çok sayıda ürün aldıklarını tespit etti.

  Polis, şüphelilerin bulunduğu adreslere baskın düzenledi. Şüphelilerin üst aramaları ile ikametleri ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 sahte nüfus cüzdanı, 6 adet suça konu alışverişlerde kullanılan kredi kartı, başkalarına ait kart bilgileriyle alındığı değerlendirilen 4 tekstil ürünü, 4 cep telefonu, 7 sim kart, 2 dizüstü bilgisayar, 4 hard disk, 2 flash bellek, 3 adet mail order ödeme formu, 106 adet suça konu alışverişlere ait olduğu değerlendirilen sipariş faturaları ve kargo teslim belgeleri ele geçirildi.

  800’ÜN ÜZERİNDE KART KOPYALAMIŞLAR

  Şüphelilerin bilgisayarlarında yapılan ön incelemelere göre; yaklaşık olarak yüzün üzerinde vatandaşın kimlik bilgileri ve 800 üzerinde vatandaşın banka kartı bilgilerini ele geçirdikleri tespit edildi. Polis, ilgili kurumlarla gerekli temasları sağlayarak vatandaşların mağduriyetini engelledi.

  Polis şimdiye kadar yaptıkları incelemede, zanlıların 40 bin lira dolandırdığı, bu rakamın soruşturmanın derinleşmesi nedeniyle artacağını bildirdi. Öte yandan, zanlıların yakalanmamak amacıyla farklı farklı illerde bulunan vatandaşların kimlik bilgileri üzerinden hayali adreslere sipariş verdikleri tespit edildi. Üç şüpheli emniyetteki işlemlerin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir