Euro
10.0452
0.73%
Dolar
8.5279
1.2%
Altın
481.31
-0.98%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
404.831
0.45%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Zekeriya Öz tebligatın kaybolmasıyla firar etti

  HSYK’nın Zekeriya Öz’e gönderdiği ihraç tebligatının kargoda kaybolması üzerine Öz, aynı günün akşamı yurtdışına kaçtı.
  • 03.09.2015 - 10:09
  Zekeriya Öz tebligatın kaybolmasıyla firar etti

  Zekeriya Öz tebligatın kaybolmasıyla firar etti #1

  Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) mayıs ayında hakkında ‘meslekten ihraç’ kararı verdiği ‘firari’ savcı Zekeriya Öz’ün halen ‘savcı’ vasfı taşıdığı ortaya çıktı. HSYK 2. Dairesi 12 Mayıs 2015’te oyçokluğuyla savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ve Hâkim Süleyman Karaçöl’ün meslekten ihracına karar vermişti.

  İÇERİK EKSİK OLUNCA İADE EDİLDİ

  4 isim hakkında her biri 548 gramlık tebligat evrakı, savcılara tebliğ edilmek üzere 8 Temmuz’da HSYK yerleşkesinde bulunan PTT Şubesi’ne teslim edildi. PTT Genel Müdürlüğü, 30 Temmuz 2015’te HSYK’ya gönderdiği yazıda 4 isimden Öz hakkındaki dosyanın, içeriğinin eksik olması nedeniyle Öz’ün avukatı Ulvi Murat Atabay tarafından iade edildiğini bildirdi.

  Zekeriya Öz tebligatın kaybolmasıyla firar etti #2

  HSYK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

  Tebligat dosyasının hazırlanmasından PTT Şubesi’ne teslimine kadar olan süreçte herhangi bir ihmal olmadığını tespit eden HSYK, Öz’e gönderilen evrakın kargo işlemi sırasında kaybolduğunu ya da çalındığını belirledi.

  Bu gelişme üzerine HSYK, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bununla da yetinmeyen kurul, PTT’den de idari soruşturma yapmasını istedi.

  AYNI GÜN YEŞİL PASAPORTLA KAÇTI

  Kurul, Öz hakkındaki evrakları yeniden hazırlayarak posta yoluyla 10 Ağustos’ta Öz’ün avukatı Ulvi Murat Atabay’a tebliğ etti. ‘Savcı’ vasfı devam ettiği için yeşil pasaport kullanabilen Öz, aynı gün Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçti. Öz hakkında bir gün sonra yakalama kararı çıkarıldı. 11 Ağustos’ta avukat Atabay, Öz hakkındaki meslekten çıkarma kararına karşı yeniden inceleme talebinde bulundu.

  Zekeriya Öz tebligatın kaybolmasıyla firar etti #3

  YENİDEN İNCELEME TALEBİ KARARA BAĞLANACAK

  Bu talep, üyelerinin büyük bölümü adli tatil nedeniyle izinde bulunan HSYK 2. Dairesi tarafından henüz ele alınamadı. Yeniden inceleme talebinin karara bağlanamaması nedeniyle Öz hakkındaki meslekten ihraç edilme kararı kesinleşmedi. Bu nedenle, firari konumdaki Öz’ün ‘savcı’ unvanı halen devam ediyor. HSYK 2. Dairesi’nin önümüzdeki günlerde Öz hakkındaki yeniden inceleme talebini karara bağlaması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir