Euro
10.1175
0.58%
Dolar
8.5833
0.67%
Altın
486.57
1.26%
Borsa
1.421
0.18%
Bitcoin
409.241
0.41%
20ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 20 C
  Zekeriya Öz ve arkadaşları meslekten kovuldu

  Zekeriya Öz ve arkadaşları meslekten kovuldu

  HSYK, eski savcılar Zekeriya Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün itirazlarını reddetti. Bu kişilerin meslekle ilişikleri kesildi.
  • AA
  • 13.01.2016 - 14:37

  Zekeriya Öz ve arkadaşları meslekten kovuldu #1

  Meslekten ihraç edilen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün bu karara ilişkin itirazları Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulunca reddedildi.

  MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİLER

  Cumhuriyet savcıları Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç ile hakim Karaçöl'ün haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar veren HSYK 2. Dairesi, soruşturma sonunda bu kişileri meslekten ihraç etmişti.

  İhraç kararı, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmü gereğince alınmıştı.

  İhraç edilenlerin, bu karara ilişkin yeniden inceleme talepleri ise HSYK 2. Dairesince reddedilmişti. Hakim ve savcılar, karara karşı Genel Kurul'a itiraz etmişti.

  İLİŞİKLERİ TÜMDEN KESİLDİ

  HSYK Genel Kurulu da itirazları reddetti. Böylelikle meslekten ihraç kararlarıyla ilgili itiraz süreçleri tamamlanmış oldu ve bu kişilerin meslekle ilişikleri tümden kesildi.

  Öz, Kara, Akkaş, Yüzgeç ve Karaçöl, HSYK'nın bu kararına karşı Danıştay'da dava açabilecek.

  Zekeria Öz'ün kaçış anı VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir