Euro
10.1232
0.83%
Dolar
8.5326
0.68%
Altın
497.59
0.73%
Borsa
1.412
-0.09%
Bitcoin
328.482
3.12%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Zirve Yayınevi Davası'nda 5 sanık tahliye edildi

  Zirve Yayınevi Davası'nda 5 sanık tahliye edildi

  Malatya’da 18 Nisan 2007 tarihinde Alman Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel adlı misyonerlerin öldürüldüğü Zirve Yayınevi davasının 5 asıl sanığı, yeni yasal düzenleme nedeniyle 7 yıl sonra cezaevinden tahliye edildi.
  • 08.03.2014 - 09:29

  Zirve Yayınevi Davası nda 5 sanık tahliye edildi #1

  Gül’ün ÖYM'leri kaldıran ve azami tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasayı onaylaması, tahliyeleri de beraberinde getirdi. İlk tahliye kararları, Türkiye’yi sarsan cinayetlerin failleri hakkında verildi.

  YENİ YASA İLE BİRLİKTE TAHLİYELER GELDİ

  Özel yetkili mahkemeleri kaldıran ve tutukluluk süresini 10 yıldan beş yıla indiren yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte tahliyeler başladı. İlk haber Hrant Dink davasından gelmişti. Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davada tutuklu bulunan Erhan Tuncel, yasanın Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından önceki gece serbest bırakıldı. Malatya Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazlarının kesilerek öldürülmesiyle ilgili davada aslî fail olarak suçlanan 5 sanığın da önceki gece yarısı tahliye edildiği ortaya çıktı. Emre Günaydın, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker ile Cuma Özdemir, tutuklu bulundukları Malatya E Tipi Cezaevi’nden salıverildi.

  Zirve Yayınevi Davası nda 5 sanık tahliye edildi #2

  BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRMÜŞLERDİ

  Malatya’da 18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi’nde çalışan misyoner Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel adlı şahıslar Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım ve Emre Günaydın tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. 5 sanık olaydan hemen sonra polis ekiplerince olay yerinde yakalanmıştı. Sanıklardan Emre Günaydın ise, 3. kattan atlaması sonucunda yaralanarak yaklaşık 1 ay hastanede tedavi görmüştü.

  YURT DIŞI YASAĞI KONDU

  Zirve Yayınevi cinayetleri nedeniyle 7 yıldan beri tutuklu yargılanan cinayet zanlıları Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Emre Günaydın’ın avukatları Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdikleri dilekçelerde, “Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması hakkında Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklikler yapan 6526 sayılı yasa gereğince” tahliye edilmeleri talebinde bulunmuşlardı. Yapılan başvuru üzerine dava dosyasının gönderildiği Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi nedeniyle Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler hakkında gece saat 23.00 sularında tahliye kararı verdi. Kararda sanıklar için günlük adli kontrol ve yurtdışı yasağı uygulanması kararlaştırıldı. Tahliye kararının ardından sanıkların yakınları ile avukatları Soner Demirci, Niyazi Tokmak ve Ekrem Karadeniz Malatya Cezaevi’nin önüne gelerek, sanıkların çıkışını beklediler. Saat 01.45 ile saat 02.30 arasında cezaevinden sırasıyla Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Emre Günaydın çıktılar. Sanıkların çıkarken koğuşlarında baktıkları muhabbet kuşu ve kanaryalarını da kafeslerin içerisinde dışarı çıkarttılar. Sanıklar kendilerini karşılamaya gelen aileleriyle birlikte cezaevinden ayrıldılar. Sanık avukatlarından Ekrem Karadeniz, sanıkların 7 yıldan beri tutuklu yargılandıklarını aktararak, son yasal düzenlemede tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi nedeniyle bulundukları tahliye talebinin kabul edildiğini kaydetti.

  Zirve Yayınevi Davası nda 5 sanık tahliye edildi #3

  DAVANIN İKİ TANE MÜTALAASI VAR

  Zirve Yayınevi Davası’nın 19 Şubat 2010 tarihindeki duruşmasında cumhuriyet savcısı verdiği mütalaasında tutuklu 5 sanık hakkında "Terör, kasten adam öldürme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve yağmaya teşebbüs" suçlarından ceza talep ederek, Emre Günaydın’ın terör örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğunu, diğer sanıklar Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler’in ise terör örgütü üyesi olduğunu iddia etmiş ve terör örgütü suçundan, cinayetlerden dolayı 3’er kez müebbet hapis, 3 kez hürriyeti tahdit suçundan ve 3 kez de yağmaya teşebbüs suçundan hapis talep etmişti. Cumhuriyet savcısı davada yargılanan diğer sanıklar Kürşat Kocadağ, Mehmet Gökçe, Varol Bülent Aral ile Hüseyin Yelki’nin haklarındaki suçlamalardan dolayı beratlarına karar verilmesini talep etti. Zirve Yayınevi’nin 24 Şubat 2014 tarihli 92. duruşmasında cumhuriyet savcısı davanın ikinci mütalaasını vererek Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Ruhi Abat, Uzman Çavuş Mehmet Çolak, Astsubay Murat Göktürk, Astsubay Abdullah Atılgan, Varol Bülent Aral ve tutuksuz sanık Hüseyin Yelki hakkında “Darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, adam öldürmeye azmettirmekten 3 kez, hürriyeti tehdit suçundan 3 kez ve yağmaya teşebbüs suçlarından da 3 kez cezalandırılmalarını talep ederken, sanıklar Astsubay Adil Akçay, Uzman Çavuş Adem Gedik ve Levent Ercan Gelegen için “Örgüt üyeliğinden”, sanık Aykut Saka için de “Örgüte yardım etmek” suçundan ceza talep etmişti. Mütalaada davanın asıl sanıkları Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın için “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, adam öldürme suçundan da 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet isterken, yine hürriyeti tehdit suçundan 3 kez ve yağmaya teşebbüs suçlarından da 3 kez cezalandırılmalarını talep etmiş ve gizli tanık ve sanık İlker Ç. için de etkin pişmanlık yasasının uygulanmasını talep etmişti. Mütalaa da Kürşat Kocadağ ile Mehmet Gökçe’nin de beraatı talep edilmişti.

  CEZAEVİNDE TUTUKLU 9 SANIK KALDI

  Zirve Yayınevi Davası’nda olayın asıl 5 sanığının tahliye edilmesi ile birlikte tutuklu sayısı 9’a düştü. Dava kapsamında tutuklu olarak Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile birlikte muvazzaf 2 subay ve 2 astsubay, 1 uzman çavuş ile birlikte 1 öğretim görevlisi ve 2 sivil ise halen tutuklu bulunuyor. Cezaevinde tutuklu kalan isimler davanın örgüt kapsamında yargılanıyorlar.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir