Euro
15.2127
0.45%
Dolar
13.4233
0.35%
Altın
793.3910
0.43%
Borsa
2,003.31
-0.54%
Bitcoin
532.303
-6.89%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Zonguldak'ta tek kadın madenci Derya Kıransoy

  Zonguldak'ta maden ocağında çalışan 28 yaşındaki Derya Kıransoy 30 madencinin arasında tek kadın.
  • 10.11.2014 - 17:34
  Zonguldak'ta tek kadın madenci Derya Kıransoy

  derya

  Zonguldak'ta madenci olarak çalışan Derya Kıransoy isimli mühendisin babası, iki amcası, 3 ağabeyi madenci.

  HAYATINI KAYBEDEN KADIN MADENCİYİ ÖRNEK ALDI

  Kıransoy, üniversite tercihi yapacağı 2006'da, madencilikle ilgili bir dergide Kastamonu'nun Azdavay İlçesi'nde özel maden ocağında metan gazından zehirlenerek ölen maden mühendisi Huriye Güney'in durumundan etkilenerek, Maden Mühendisliği Bölümü'nü tercih etti. Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Kıransoy, iki amcasının işlettiği maden ocağında iş başı yaptı.

  Zonguldak ta tek kadın madenci Derya Kıransoy #2

  30 İŞÇİNİN ARASINDA TEK KADIN

  Derya Kıransoy, 3.5 yıldan bu yana toplam 30 işçinin 3 vardiya halinde kömür kazdığı maden ocağında tek kadın personel olarak görev yapıyor. Haftanın 6 günü saat 08.30'da iş başı yapan Kıransoy, erkek iş gücünün egemen olduğu maden ocağında yerin metrelerce altında işçilerin güvenli ilerleyerek üretim yapmaları için çaba harcıyor.

  ''KADIN MÜHENDİSİN YER ALTINDA ÇALIŞMASI BENİ ETKİLEDİ''

  Ocakta ölen Huriye Güney'in hikayesini okuyana kadar maden ocaklarında kadınların çalıştığını duymadığını belirten Kıransoy, şöyle dedi: "Beni etkileyen kadın mühendisin yer altında çalışmasıydı. Madencilikle uğraşan bir aileden geliyorum. Her türlü meslekten kişi var sülalede. Sadece maden mühendisi yok. 'Neden ben olmayayım' dedim ve tercihimi yaptım. İyiki olmuşum. Amcamın şirketinde maden mühendisi olarak çalışıyorum ve onlara faydalı olmaya çalışıyorum."

  "MADEN KAZALARINA ÇOK ÜZÜLÜYORUM"

  Bir aile ortamında çalıştıklarını, işçilerin kendisine karşı çok saygılı olduğunu belirten Kıransoy, mezun olduktan sonra ilk kez ocağa girdiğini ve birçok şeyi işçilerden, şeflerden öğrendiğini söyledi. Yer altının çok farklı bir dünya olduğunu, hiçbir şeyin kitapta yazılan gibi olmadığını belirten Kıransoy, maden kazalarını duydukça çok üzüldüğünü söyledi.

  Zonguldak ta tek kadın madenci Derya Kıransoy #3

  ''ONLARIN GÜVENLİ ÇALIŞMASINI SAĞLIYORUM''

  Her maden kazası olduğunda işçilerin daha güvenli bir ortamda çalışması için çalıştığını, güvenlik önlemlerini daha da artırdığını ve şuana kadar bir kaza yaşamadıklarını anlatan Kıransoy, şöyle konuştu: "Maden kazalarını duyunca çok üzülüyorum. İçim acıyor. Korkma yerine daha çok işime sarılıyorum. Buradaki işçilerin bana ihtiyacı olduğunu daha çok düşünüyorum. Başlarına bir şey gelmesin diye daha çok uğraşıyorum. Güvenliğimizi daha çok artırmak için çalışıyorum. Onların çalıştığı yerleri kontrol ediyorum. Yanlış yaptıkları bir şey varsa yeniden yaptırıyorum. Ocaktaki havayı, suyu kontrol ediyorum. Onların güvenli çalışmasını sağlıyorum.

  BİR KAZA VARSA HERKESİN SORUMLULUĞU VAR

  Riskli bir yer varsa kapattırıyorum, çalışmıyoruz. Burada bir kişinin bile kılına zarar gelse bizim içimiz yanar. Bir maden kazasında tek kişiye sorumluluk yüklemek yanlış. Bir kaza varsa herkesin sorumluluğu var. İşçi ona verilen görevi tam olarak yerine getirmeli. 'Ben bunu yapmayayım, yarın yaparım' diyerek bırakmamalı. Bazen, 'Mühendis hanım sonra yapalım' diyorlar. Başında durup yaptırıyorum. Kendisine zarar. Neden geride ağlayan bir ailesi olsun."

  "YERALTI DAHA ÇOK ERKEĞİN EGEMEN OLDUĞU BİR ALAN"

  Maden ocaklarında kadın için en önemli sorunun hijyen olduğunu belirten Kıransoy, "Yeraltı daha çok erkeğin egemen olduğu bir alan. Fiziki şartlar da ona göre ayarlanmış. Zorlandığım yerlerde yardım alıyorum işçi arkadaşlarımdan" dedi. İleride maden şirketi sahibi olmak gibi bir hayali olmadığını belirten Kıransoy, "Büyük sorumluluk isteyen bir iş. Ben mesleğimi yapmak ve daha iyi yerlere gelmek istiyorum" diye konuştu.

  İŞÇİLERE YAPTIRIMI DAHA FAZLA

  Ocakta çalışan diğer maden mühendisi Sedat Yüksel, son yıllarda madenlerde kadın mühendis sayısının arttığını belirterek, "Bu gurur verici bir şey. Ocaklarda tertip düzen açısından kadın mühendis olması gerekiyor. Hatta işçi arkadaşlarımıza daha net bazı yaptırımları oluyor" dedi. Ocakta çalışan işçiler de Derya Kıransoy ile çalışmaktan mutlu olduklarını, kendi can güvenlikleri açısından verdiği tüm talimatları yerine getirdiklerini söyledi.


  Görüş Bildir