Petrol
110.12
-1.28%
Euro
16.35
1.48%
Dolar
15.65
1.11%
Altın
920.42
-0.14%
Borsa
2411
-0.33%
Bitcoin
479.100
-0.04%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Zorla Atatürk büstü öptürülen kişiye hapis cezası

  Zorla Atatürk büstü öptürülen kişiye hapis cezası

  Zorla Atatürk büstü öptürülen İbrahim Ç.'nin 5 yıl hapsi istenirken, saldırganlar 19 yılla yargılanacak.
  • Ajanslar
  • 08.07.2016 - 17:31

  Fethiye'de yaşayan çiftçi İbrahim Ç.'ı, bir şehit cenazesinin ardından evinden zorla alarak meydana götürüp döven, zorla Atatürk büstü öptüren 7 kişi hakkında 4 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  3 AY 22 GÜN HAPİS CEZASI VERİLDİ

  Çay hakkında ise Facebook'ta PYD'yi övdüğü gerekçesiyle "örgüt propagandası" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca Ç.'a, kendisini döven saldırganı telefonla arayıp tehdit ettiği iddiasıyla 3 ay 22 gün hapis cezası verildi.

  Zorla Atatürk büstü öptürülen kişiye hapis cezası #1

  DÖVE DÖVE BÜSTÜ ÖPTÜRMÜŞLERDİ

  İddianameye göre paylaşımları gören komşuları Mehmet A. Y., Çağatay Ş., Hakan T. ve İlker A.; Ç.'ı evini basarak tekme, tokat ve sopalarla dövdükten sonra zorla araçlarına bindirdi. Kumluova'ya götürülen Ç.'a Atatürk büstü öptürüldü. Ç. büstten indirildikten sonra bir süre daha dövüldü.

  ÖRGÜT PROPAGANDASINDAN 5 YIL HAPSİ İSTENİYOR

  Ç.'ı döven 7 saldırgan hakkında "cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kemik kırığına neden olacak şekilde yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından 4 yıldan 19 yıla; Ç. hakkında ise "terör örgütü propagandası" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

  Ç.'ı meydanda döven 14 kişi ve görevini yerine getirmediği iddia edilen jandarma görevlileri hakkında "delil bulunamadığı" gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

  Zorla Atatürk büstü öptürülen kişiye hapis cezası #2

  "BENİ LİNÇ ETMEK İSTEYENLERİ ÖLDÜRECEĞİM"

  Bu arada Ç.'a, kendisini dövüp zorla ilçe merkezine götüren Hakan T.'a telefonda, "Siz beni öldüremediniz, ben sizi öldüreceğim. Kumluova'nın giriş çıkışlarını çok iyi biliyorum. Beni linç etmek isteyen herkesi öldüreceğim" dediği iddiasıyla dava açıldı.

  "ARADIM AMA TEHDİT ETMEDİM"

  Ç. ifadesinde, T.'un 8 yıllık komşusu olduğunu belirterek, "Telefonla aradığım doğrudur. Ancak tehdit etmedim. '8 yıl komşuluk yaptık, birlikte yiyip içtik, neden böyle yaptınız' diye sordum" dedi.

  Fethiye 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 21 Nisan'da biten davada, Ç.'ın telefonla araması yeterli delil sayılarak, "tehdit" suçundan 3 ay 22 gün hapis cezası verildi, ceza ertelendi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir