taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7503
6.3873
1476
108658.98
273.004
42509.23

Güzel ezan okunması için neyle eğitim veriyor

Neyzen Ali Ortapınar, 21 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlilerine ney eşliğinde 'Ezanı Güzel Okuma Kursu' veriyor.

AA | 11.08.2019 - 01:26..
Whatsapp ile paylaş

'Ezanı Güzel Okuma Kursu' için Balıkesir'in Edremit ilçesine gelen Ali Ortapınar, ezanların sabahtan yatsıya kadar hangi makamlarda, nasıl okunması gerektiğini öğretiyor.

Din görevlileri, Türkiye'de makamla ezan okuma uygulamasının öncülerinden Ortapınar'dan aldıkları derslerle, kendilerini geliştirme imkanı buluyor.

Güzel ezan okunması için neyle eğitim veriyor

BİRÇOK MAKAMDA EZAN OKUMA UYGULAMASI

Kurs verdiği Altınoluk Diyanet Evi'nde açıklamalarda bulunan neyzen Ali Ortapınar, ilk olarak 1998 yılında ezanın güzel okunması için yurt içi ve dışında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

O seneden itibaren davet edildiği şehirlerde din görevlilerine yönelik eğitim çalışmalarına katıldığını belirten Ortapınar, "İsteyene nota dersi, isteyene usul, 10-15 makamda ilahiler geçiyoruz. Bu geçtiğimiz ilahileri saba, uşşak, rast, segah, hüzzam gibi ana makamlarda geçiyoruz. Her geçtiğimiz eserin arkasında uygulama yapıyoruz. Saba makamında bir ezan nasıl okunur, bir Besmele'ye nasıl girilir, bir mihrabiye saba makamında nasıl okunur, makam uygulaması altında her makamda aynı şekilde bu eğitimleri yapıyoruz." dedi.

Güzel ezan okunması için neyle eğitim veriyor

YURT DIŞINDA DA EĞİTİM VERDİ

Zonguldak'tan başlatılan eğitimler kapsamında ayrıca ney üflemeyi öğrettiğini aktaran Ortapınar, Almanya'nın Münih kentinde bulunduğu 5 yıl süresince bu bölgedeki din görevlilerine de yardımcı olmaya çalıştığını dile getirdi.

Ezanın güzel okunmasıyla ilgili çalışmalara değinen Ortapınar, şunları kaydetti:

"Diyanet İşleri Başkanlığı, güzel ezan okuma, makamlarla ezan okuma konusunda destek istedi. Sabah saba, öğlen uşşak, ikindi rast, akşam segah, yatsı ezanının da hicaz makamlarında okunmasının plan ve projelerini ben vermiştim. Hala Türkiye genelinde bu uygulamaya devam ediliyor. Daha önce, okuyan görevlinin içinden geldiği gibi makama uyulmaksızın seslerinin letafetine güvenerek ezan okunuyordu. 'Şu okuduğum ezan, şu makamda' diyecek kapasitede değillerdi ama içlerinde Ankara'da, İstanbul'da yetişen arkadaşlarımız, hocalarımız vardı. Bunun haricinde Türkiye genelinde makamlar üzerinde bilgisi olanlar pek yoktu. Cenabı Allah'ın yardımıyla en çok da Şükrü Öztürk Beyefendi hocamızın tavsiyesi üzerine, onun disiplinli çalışması üzerine Türkiye genelinde çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik."

Güzel ezan okunması için neyle eğitim veriyor

MAKAMLI EZAN OKUMA, KAMET, NOTA VE MUSİKİ DERSLERİ

Emekli imam hatip Ali Sakar da Ortapınar'dan makamlı ezan okuma, kamet, nota, musiki, ney gibi konularda 6 yıl eğitim aldığını belirtti.

Daha sonra yurt dışına gittiğini söyleyen Sakar, "Oradaki bazı imam arkadaşlarımız, Ali Hocam'dan ezan dersi almış gelmişler. Ali Hocam'ın hicaz makamında bir 'Hayyalessaleh...' nağmesi vardır, çok harika bir nağmedir. Yurt dışında bazı arkadaşlar kampın mescidinde ezan okuyor ve bu nağmeyi yapıyor. 'Tamam, bu Ali Hocam'ın talebesidir' diyorum ve doğru çıkıyor." diye konuştu.

Güzel ezan okunması için neyle eğitim veriyor

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir