taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5756
Euro
7.2578
Altın
1618.19
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.726
Bitcoin
42309.47
fuzulev

Hacizli köpeğin itiraz dilekçesi işleme alındı

Sahibinin borcuna karşılık haczedilen Ares adlı köpeğin adıyla mahkemeye sunulan itiraz dilekçesi kabul edildi.


Whatsapp ile paylaş

Hacizli köpeğin itiraz dilekçesi işleme alındı

 

Hacizli köpeğin itiraz dilekçesi işleme alındı

İstanbul'da kafe işletmeciliği yapan Mahmut Yazoğlu, kira borcunu ödeyemediği için açılan davayı kaybetmiş, Bodrum'un Gürece köyündeki evine gelen icra memurları, Yazoğlu'nun 7 yıllık Labrador Retriever cinsi köpeği "Ares"i haczetmişti. Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan dün Bodrum Adliyesi'ne giderek "Ares" adına hazırlanmış dilekçeyi 1. İcra Mahkemesi'ne verdi. Dilekçe kabul edildi.

'SÜS KÖPEĞİ HACZEDİLEMEZ'

Türkiye'de bir ilk yaşandığını belirten Karahan, "Ares'in icra dilekçesi işleme konuldu. Yanıtı merak ediyoruz" dedi. Ares'in hacizden dolayı stres yaşadığını ve rahatsızlandığını belirten Karahan, "Yapılan haciz işlemi yasa dışıdır. Çünkü TBMM'de 24 Haziran 2004'te kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile çelişiyor" diye konuştu. Konuyla ilgili gazetecilere bilgi veren avukat Remzi Kazmaz ise köpeklerin dilekçe verme yetkisinin olmadığını belirterek, "Bir kişi küçükse veya akli dengesi yerinde değilse mal idaresi konusunda avukat işi takip edebilir. Ama bir köpeğin tek başına böyle bir dilekçe vermesi ve böyle bir dilekçenin havale edilmesi bana göre bilgisizliktir" dedi. Hayvanları Koruma Kanunu'nda çok açık şekilde "ev içinde beslenen süs köpekleri haczedilemez" denildiğini belirten Kazmaz, burada bu özel kanunun desteklenip uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Hacizli köpeğin itiraz dilekçesi işleme alındı

ARES'İN ADIYLA YAZILAN DİLEKÇE

"Yazoğlu ailesi bana ticari amaç güderek bakmadı. Ben ailenin sevilen şımarık bir üyesiyim. Şahsımın böyle bir borcu olmadığından eminim. Ares diyor ki; beni açık artırmada alacak birileri ile yaşayamam. 7 yıldır birlikte mutlu bir şekilde yaşadığım bir ailem var. Eğer işlemi devam ettirirseniz, o gün evden kaçacağım. Sahiplerimin bile firarımdan haberi olmayacak. Haciz işleminin durdurulmasını arz ederim."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir