taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7745
Euro
7.369
Altın
1647.36
Borsa
93225.22
Gram Altın
359.018
Bitcoin
49738.83

Hakan Şükür ve Bülent Uygun tezek işine giriyor

İki eski futbolcu Ankara'nın tezeğine talip.


Whatsapp ile paylaş
Hakan Şükür ve Bülent Uygun tezek işine giriyor

Hakan Şükür ve Bülent Uygun tezek işine giriyor

Galatasaray’ın eski futbolcusu Hakan Şükür, Eskişehirspor’un hocası Bülent Uygun ve Alpay Ünal’ın da ortak olduğu HBA Enerji, yenilenebilir enerji alanında yeni bir yatırımı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

TEZEKTEN ELEKTRİK ÜRETECEKLER

Şirket Ankara Esenboğa Havalimanı etrafındaki besi çiftliklerinden topladığı hayvan dışkılarını bir biyogaz tesisinde elektrik enerjisine dönüştürmeyi planlıyor.

Galatasaray’ın eski futbolcusu ve TRT’de futbol yorumları yapan Hakan Şükür ile Eskişehirspor’un teknik direktörü Bülent Uygun geçen yıl girdikleri enerji sektöründeki yatırımlarını çeşitlendiriyor. İkilinin ortağı olarak bulunduğu HBA Enerji, hidroelektrik ve doğalgazın ardından şimdi de biyoyakıta yatırım yapma kararı aldı. Futbol camiasının ünlü yüzlerinin ortağı olduğu şirket, Ankara’nın Esenboğa Havalimanı bölgesinde bulunan besi çiftliklerinde oluşan hayvan dışkısını (tezek) toplayıp elektrik üretmek üzere harekete geçti. TESİS KURULACAK Şükür ile Uygun’un Alpay Ünal ile birlikte ortağı olduğu HBA Enerji, bölgede bulunan 20’ye yakın besi çiftliğinden elde edilen tezeği toplayıp, bir biyogaz tesisinde elektriğe çevirip satmak istiyor.

Şirket yetkilileri bununla ilgili araştırmalarda bulunmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile (EPDK) görüş alışverişinde bulundu, ancak henüz lisans için başvurmadı. Şirket Ankara Esenboğa’nın yanı sıra birkaç farklı bölgedeki besi çiftlikleriyle de bu şekilde elektrik üretme fikrini değerlendiriyor. Konu hakkında bilgi veren HBA Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal, proje hakkında çalışmalarının bulunduğunu doğrulayarak, “Bunun gibi birkaç bölgede daha bu şekilde projelerimiz var” dedi. Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi konusunda farklı proje geliştirme çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Ünal, henüz EPDK’dan lisans aşamasına gelmediklerini kaydetti.

BAŞ HARFLERİ ENERJİYE ÇIKIYOR

Futbolu bıraktıktan sonra birikimlerini değerlendirmek için ticarete atılan Hakan Şükür, Alpay Ünal ile HBA Enerji’yi kurdu. Bülent Uygun’un adı şirkette ortak olarak görünmese de HBA’nın bu üç kişinin isimlerinin baş harflerinden oluştuğu belirtiliyor.

ÜRÜNDÜL İLE EKRAN DIŞINDA DA BİRLİKTELİK

Hakan Şükür, bir zamanlar TRT’de aynı ekranları paylaştığı futbol yorumcusu Ömer Üründül ile buradaki birlikteliğini enerjiye de taşıdı. Biyoyakıt yatırımıyla ilgili olarak herhangi bir görüş belirtmeyen Hakan Şükür, “Hidroelektrik santral projelerimiz var, proje geliştiriyoruz. Doğalgazla da ilgili çalışmalar sürdürüyoruz. Burada Ömer Üründül’ün sahibi olduğu Üründül Enerji ile bir işbirliği yaptık. Kırklareli’nde yapılacak olan doğalgaz çevrim santralında birlikte hareket ediyoruz” diye konuştu. Ömer Üründül’ün sahibi olduğu Üründül Enerji, birkaç ay önce Kırklareli’nde 240 megavat gücünde olacak doğalgaz çevrim santralı için EPDK’ya başvuruda bulundu. Santralın yatırım tutarının 240 milyon dolar olacağı öngörülüyor. (Habertürk)

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir