taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4692
Euro
7.1945
Altın
1628.4
Borsa
88125.04
Gram Altın
339.671
Bitcoin
38308.02

Hakim ve savcılara getirilen tazminat zırhı kaldırılıyor

CHP milletvekili ve Ergenekon davası sanığı Mehmet Haberal'ın 9 hakimi tazminata mahkum ettirmesinin ardından değiştirilen yasa hükmü, 3 yıl sonra yürürlükten kaldırılıyor. Artık hakim ve savcılar aleyhine, kişisel kusurlarından dolayı tazminat davası açılabilecek.

10.02.2014 - 09:15..
Whatsapp ile paylaş

Hakim ve savcılara getirilen tazminat zırhı kaldırılıyor

Yapılacak değişiklik; Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kurulan özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını öngören kanun teklifine konuldu.

KİŞİSEL KUSURLARINDAN TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLECEK

Gazeteport'un haberine göre; Hakim ve savcılar aleyhinde kişisel kusur ve haksız karar nedeniyle tazminat davası açılamayacağını öngören yasa maddesi kaldırılacak. Böylelikle hakim ve savcılar tazminata mahkum edilebilecek ve bu parayı da ceplerinden ödeyecek.

KİŞİSEL TAZMİNAT DAVASI ENGELLENMİŞTİ

Haberal'ın tazminat davasının ardından Hakimler ve Savcılar Kanununda 9 Şubat 2011 günü değişiklik yapılarak 'Hakim ve savcıların soruşturma, kovuşturma veya davayla ilgili yaptıkları işlem ve verdikleri kararlar nedeniyle sadece devlet aleyhine tazminat davası açılabileceği' hükme bağlanmıştı. Böylelikle hakim ve savcılar aleyhinde, kişisel tazminat davası açılması engellenmişti. Kapsama Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, HSYK ile Adalet Bakanlığı müfettişleri de alınmıştı.

HABERAL YASASI 

Bu yasa değişikliği Ergenekon davasından yargılanan CHP milletvekili Prof. Haberal’ın, 9 hakimi 1500'er lira tazminata mahkum ettirmesinden sonra yapıldı. Haberal, sorgusunda kendisine yöneltilen 180 sorunun hiç birinin terör örgütü kurmak ve yönetmekle ilgili olmadığı ve buna rağmen tahliyesine karar verilmediği gerekçesiyle açtığı davayı kazanmıştı.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Haberal'ı haklı bulmuş ve Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri, Resul Çakır, Rüstem Eryılmaz, Faik Saban, Nurettin Ak, İdris Asan, Hakan Günay, Kemal Can, Yılmaz Abdurrahmanoğlu, Ali Efendi Peksak'ın 1500'er lira tazminat ödemesine karar vermişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir