taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7274
Euro
7.2768
Altın
1620.63
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.966
Bitcoin
45428.59

Hakkari'de 15 Şubat gerginliği

Yüksekova'da Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlenip, basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrası ilçe merkezine yürümek isteyen gruba polis izin vermeyince, olaylar çıktı.


Whatsapp ile paylaş

Hakkari'de 15 Şubat gerginliği

Hakkari'de 15 Şubat gerginliği

Protesto yürüyüşüne katılmak isteyen kalabalık, Nedim Zeydan Caddesi üzerinde bulunan BDP ilçe binası önünde toplandı.

15 Şubat protestolarından görüntüler

3 BİN KİŞİLİK GRUBA POLİS İZİN VERMEDİ

Aralarında Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, BDP İlçe Başkanı Fikret Turgut, Esendere Belde Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Barış Anneleri İnsiyatifine üye kadınlar ile yaklaşık 3 bin kişi, buradan Cengiz Topel Caddesi'nden İpek Yolu Caddesi'ne geçmek istedi. Ancak polis Hükümet Konağı yakınlarında barikat kurararak kalabalığın caddeye geçmesine izin vermedi.

ÇOĞUNLUK DAĞILDI, BİR GRUP KALDI

Bunun üzerine Belediye Başkanı Bora ve BDP ilçe Başkanı Turgut, polis barikatı yanında bulunan Yüksekova Kaymakamı Yasin Tikdağ ile görüştü. Bu görüşme üzerine kalabalık geri dönerek Eski Cezaevi kavşağına doğru yürüdü. Basın açıklaması da burada yapıldı. Basın açıklamasının ardından kalabalık grup, yavaş yavaş dağılırken, bir grup ise dağılmayarak yeniden Cengiz Topel Caddesi'ne doğru yürümeye başladı.

ESNAF KEPENKLERİNİ KAPATTI

'Öcalan'a özgürlük' sloganları atan yüzleri kapalı yaklaşık 150 kişilik grup, bu kez de caddede önlem alan polisler tarafından durduruldu. Bunun üzerine gerginlik yaşandı. Caddede barikat kurup ateş yakan ve yolu tarfiğe kapatan gruba, polis müdahalede bulundu. Göstericiler taş ve molotof atarken, polis de göstericileri tazyikli su ve gaz bombasıyla dağıtmaya çalıştı. Olaylar ara sokaklarda sürerken, esnaf çıkan olaylar üzerine kepenk kapattı.

ZIRHLI ARAÇLAR EYLEMCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü protesto edildi. Hakkari'de, Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 16. yıl dönümü olan 15 Şubat’ı bahane eden bazı gruplarla polis arasında gerginlik çıktı. Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen yüzü maskeli bir grup, ateş yakıp barikat kurarak yoldan geçen araçları durdurdu. Bunun üzerine polis, zırhlı araçlarla gruba müdahale etti. Mahalle aralarına giren gruplar, uzaktan polise molotofkokteyli ve taşlarla karşılık verdi.

"GÖSTERİCİLERİ AİLELERİ UZAKLAŞTIRDI"

Zırhlı araçlarda anons yapan polisler, 'Dağılın yoksa müdahalenin devamı gelecektir' uyarısında bulundu. Bu sırada yoldan geçen bazı öğrenciler ise ailelerinin yardımıyla olay yerinden koşarak uzaklaştı.  

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir