taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5728
Euro
7.2385
Altın
1615.33
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.252
Bitcoin
42250.02
fuzulev

Halep Merkezi Cezaevi muhaliflerin kontrolüne geçti

Halep'in kuzeyinde Suriye ordusunun "son kalesi" olan Halep Merkezi Cezaevi muhaliflerin kontrolüne geçti


Whatsapp ile paylaş

Halep Merkezi Cezaevi muhaliflerin kontrolüne geçti

Halep Merkezi Cezaevi muhaliflerin kontrolüne geçti

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'in kuzeyinde, Esad askerlerinin kuzey bölgesindeki son kalesi olan Halep Merkezi Cezaevi muhaliflerin denetimine geçti. Suriye askerlerinin karargah olarak kullandığı Kindi Hastanesi'nin muhaliflerin eline geçmesinden sonra bölgenin en büyük cezaevinin de muhalifler tarafından kontrol altına alınmasıyla Suriye ordusunun kuzeydeki varlığı tamamen silindi.

3 BİNDEN FAZLA MAHKUM SERBEST KALDI

Nusra Cephesi ve İslami Cephe'nin, bir yıldan bu yana kuşatma altında tutulan cezaevine düzenlediği ortak operasyonda, önce bomba yüklü araç askerlerin bulunduğu bölgede patlatıldı, ardından geniş çaplı operasyonla hapishane tamamen kontrol altına alındı.

Operasyonun ardından cezaevinde bulunan 3 binden fazla mahkumun serbest kaldığı belirtilirken, saldırı sırasında ölen ve yaralananlar konusunda henüz bilgi edinilemedi. Bu gelişmeyle birlikte Türkiye sınırından Halep'in güneyine kadarki bölgenin tamamı Suriye ordusunun denetiminden çıkmış oldu.

MAHKUMLAR REHİNEYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜ

Suriye'de çatışmaların en şiddetli yaşandığı bölgelerden Halep'te 3 binin üzerinde mahkumun bulunduğu Halep Merkezi Cezaevi'nin yer aldığı bölge muhaliflerin kontrolüne geçince mahkumlar, rejim güçleri tarafından rehine olarak kullanılmaya başlanmış, bazı mahkumların öldürülmesi üzerine de muhalifler operasyonları durdurdurmuştu.

Geçtiğimiz yıl cezaevi çevresi tamamen muhaliflerin eline geçerken, cezaevi, rejim askerlerinin tank ve ağır silahlarla savunma yapması nedeniyle ilk etapta alınamadı ve askerlerin kontrolünde kaldı. Bunun üzerine cezaevi muhalifler tarafından kuşatıldı. Kuşatma esnasında çıkan çatışmalarda rejim askerlerinin mühimmatı tükendi. Ardından cezaevi içinde bulunan mahkumlar, 150-200 asker tarafından adeta rehineye dönüştürüldü.

MAHKUMLAR İÇİN GIDA YARDIMI

Kuşatma nedeniyle cezaevindeki mahkumlar ve askerler arasında bu kez gıda sıkıntısı baş gösterdi. Rejim askerleri, mahkumları öldürme tehdidinde bulunarak cezaevi içine yiyecek gönderilmesini istedi. İçeride yakınları olan muhalifler, kimsenin öldürülmemesi şartıyla sınırlı ölçüde gıdanın içeri girmesine izin verdi.

Suriye Kızılayı, cezaevine başta ekmek ve su olmak üzere sınırlı gıda sevkiyatı yaptı. Yardımlardan askeler de faydalandı. Zor hapishane şartları, kuşatmayla beraber daha da ağırlaşınca, zaman zaman hastalıkların baş gösterdiği ve ölümlerin yaşandığı bilgisi gelmeye başladı.

Muhalifler, mahkumların serbest bırakılması karşılığında askerlerin evlerine dönmesi seçeneğine açık olduklarını belirtmiş ancak Şam yönetiminin bunu kabul etmediği, hapishanenin savunması konusunda içerideki askerlere baskı yaptığı iddia edilmişti. Askerlerin ihtiyaç duyduğu mühimmat da uçak ve helikopterlerden paraşütlerle hapishane içine atılıyordu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir