taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.683
Euro
7.318
Altın
1677
Borsa
96068.88
Gram Altın
360.34
Bitcoin
46327.1

Halep'te savaş yeniden şiddetlendi

Baas ordusu, Halep'i tamamen ele geçirmek için dün başlattığı taarruzda kuzeydeki stratejik üç köyü ele geçirerek muhalefetin elindeki en önemli lojistik yolları ele geçirdi.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Halep'te savaş yeniden şiddetlendi

halep

Suriye’deki savaşın seyrini değiştirecek önemdeki Halep şehri, Beşşar Esad liderliğindeki Baas güçlerinin denetimine geçme tehlikesiyle karşı karşıya. Baas ordusu dün kentin kontrolünü bütünüyle ele geçirmek amacıyla büyük bir taarruz başlattı. Halep'in kuzeyindeki stratejik Başköy, Harededniyen ve Ridyen köyleri Esad ordusunun eline geçti. Halep'e sadece kuzeyde İdlip hattını takip eden dar bir yol ve Nubl Zahra bölgesinin güneyindeki bir hat dışında Halep'e tüm lojistik yollar Esad ordusunun kontrolüne girdi.

TEK BAĞLANTISI REYHANLI

Bölgedeki tüm muhalif güçler kuşatma altına alındı. Muhalifler kent merkezine ulaşımı halen 2 kilometrelik Kastillo geçidinden sağlıyor. Son saldırılar sonucunda, Azez-Öncüpınar Sınır Kapısı ile Halep arasında bulunan ulaşım yolu kapanırken Halep’in dış dünya ile bağlantısı yalnızca Reyhanlı yönünden sağlanabiliyor. Rejim ordusu bu son operasyonla, Halep çevresinde bulunan tek Şii yerleşim birimleri olan Nübbul ve Zehra köyleri ile Handarat-Sifet bölgesinde bulunan askeri birliklerin bağlantısını sağlamayı hedefliyor. Muhalif kaynaklar, daha önce 14 kilometre olan mesafenin dünkü ilerlemeden sonra 6 kilometreye kadar düştüğünü söyledi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede her iki taraftan da çok sayıda kayıp var.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir